9 chorób, które bardzo łatwo pomylić ze zmęczeniem! Sprawdź objawy, których nie można bagatelizować.

Patrycja

Zdrowie

Aug. 13, 2021, 10:38 a.m.

9 chorób, które bardzo łatwo pomylić ze zmęczeniem! Sprawdź objawy, których nie można bagatelizować.

Odczuwanie ciągłego zmęczenia w Polsce deklaruje aż 11 milionów osób pracujących zawodowo. Czasami ten fakt spowodowany jest nadmiarem obowiązków i niedostatkiem snu. Jednak ciągły brak sił może mieć poważniejsze przyczyny.

 

Zdjęcie Dziewięć chorób, które łatwo pomylisz ze zmęczeniem! #1

Przyczyn przewlekłego zmęczenia możemy doszukiwać się w naszym trybie życia, w tym, że mamy wiele na głowie i niedosypiamy. Jednak bywa i tak, że nawet kiedy teoretycznie jesteśmy wypoczęci, to w praktyce nie mamy ochoty na nic i jesteśmy osowiali. Sprawdźmy jakie choroby mogą objawiać się ciągłym zmęczeniem.

 

1. Bezdech senny

Osoby cierpiące na bezdech senny bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy. To zaburzenie oddychania sprawia, że podczas snu potrafimy nie oddychać nawet przez 20 sekund, a gwałtowne zaczerpnięcie powietrza wybudza nas na moment ze snu. Przerywanie naturalnych faz snu kilka razy w ciągu nocy sprawia, że rano wstajemy zmęczeni. Rozpoznanie choroby i jej leczenie wymaga wizyty u specjalisty.

2. Choroby tarczycy

Ciągłe zmęczenie i wyczerpanie może być spowodowane niedoczynnością tarczycy. Do objawów problemów z tarczycą poza zmęczeniem zaliczamy m.in. przybieranie na wadze, wypadanie włosów, uczucie zimna i problemy z cerą. Jeśli dotyczą Was przynajmniej dwa z wyżej wymienionych objawów, skonsultujcie się z lekarzem pierwszego kontaktu lub endokrynologiem.

3. Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego nie zawsze daje charakterystyczne objawy. Czasami jedynym symptomem jest stałe zmęczenie. Zakażenie można rozpoznać jedynie poprzez oddanie próbki moczu do badania. Jeśli zostanie rozpoznane, konieczna będzie wizyta u lekarza i zastosowanie odpowiedniej kuracji.

4. Choroby serca

Zmęczenie, które pojawia się podczas najmniejszego wysiłku fizycznego, może świadczyć o poważnych chorobach serca. Jeśli nawet najmniejsze prace domowe czy spacer sprawiają nam trudność, powinniśmy skonsultować  się z lekarzem. Przyczyną może być chociażby zapalenie mięśnia sercowego, które często rozwija się po niedoleczonej grypie.

Zdjęcie Dziewięć chorób, które łatwo pomylisz ze zmęczeniem! #2

5. Nietolerancja pokarmowa

Problemy z nietolerancją pokarmową podobnie jak problemy ze strony układu moczowego nie zawsze muszą dawać  oczywiste objawy. Symptomem tej dysfunkcji może być zmęczenie i senność, które pojawiają się bezpośrednio lub w niedużym odstępie czasowym po posiłku. Dzieje się tak dlatego, że część krwi zasilającej mózg będzie odpływała do jelit, by pomóc im wykonać dodatkową pracę. Jeśli mamy podejrzenie ukrytej nietolerancji pokarmowej warto zrobić testy, by unikać pokarmów, które obciążają nasz organizm.

6. Anemia

Anemia może być spowodowana obfitymi miesiączkami, zaburzeniami hormonalnymi, utratą krwi podczas zabiegu czy porodu. Nie zawsze jednak niedobór hemoglobiny ma tak oczywiste przyczyny. Przyczyną anemii może być także: niedobór żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, choroba nerek, krwawienie z przewodu pokarmowego. Niedokrwistość rozpoznamy tylko poprzez wykonanie badania krwi, a jej leczenie zwykle kończy się na podawaniu preparatów z żelazem, witamina C kwasem foliowym i witaminami z gruby B.

7. Borelioza

Boreliozą może poczęstować nas kleszcz będący nosicielem krętek Borelii. Objawem ej choroby jest właśnie przewlekłe zmęczenie, które nie odpuszcza pomimo snu i odpoczynku. Dodatkowo występują bóle stawów, karku, wypadanie włosów i problemy ze słuchem oraz prawidłowym widzeniem. Diagnostyka tej choroby nie jest łatwa, jednak niepokojące nas objawy powinniśmy skonsultować lekarzem.

Zdjęcie Dziewięć chorób, które łatwo pomylisz ze zmęczeniem! #3

8. Cukrzyca

Ciągłe zmęczenie może być jednym objawów cukrzycy typu 2. Chorobę możemy rozpoznać, obserwując u siebie wzmożone uczucie pragnienia, częste oddawanie moczu, nadmierna senność, problemy podczas gojenia się ran, łuszczenie się skóry i jej nadmierną suchość. Podejrzenie cukrzycy należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem, ponieważ nieleczona może być bardzo groźna.

9. Stwardnienie rozsiane

Zmęczenie i brak sił zwłaszcza w dolnej partii naszego ciała może świadczyć o stwardnieniu rozsianym. W przebiegu tej choroby wyróżnia się pięć typów zmęczenia: zmęczenie po wysiłku fizycznym lub umysłowym, szybkie męczenie się podczas najprostszych zajęć, zmęczenie nerwowo-mięśniowe związane z powtarzaniem pewnych czynności, zmęczenie psychogenne.

Innymi symptomami stwardnienia rozsianego są drętwienia różnych części ciała, mrowienia kończyn, zawroty głowy, problemy ze wzrokiem i koncentracją, zaburzenia koordynacji i niekontrolowane ruchy kończyn. Większość z pierwszych objawów łatwo zignorować, ponieważ nie są specyficzne, jeśli jednak utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie należy skonsultować się ze specjalista.

Zdjęcie Dziewięć chorób, które łatwo pomylisz ze zmęczeniem! #4

Inne powody

Ciągłe zmęczenie może być także wywołane stresem. Pamiętajmy, że nie zawsze wywołują go konkretne, mocne wydarzenia, może wkradać się do naszego życia wraz z błahymi sytuacjami jak spóźnienie się do pracy czy hałas za oknem.

Kolejna przyczyna zmęczenia mogłaby nam nigdy nie przyjść do głowy, ponieważ jest nią kawa. Kofeina dostarczana organizmowi z umiarem nie zaszkodzi nam, jednak jej nadużywanie  może być przyczyną  zmęczenia.

Ważne

Każdy z nas od czasu do czasu czuje się zmęczony i niewyspany, jeśli jednak ten stan jest permanentny, zasięgnijmy porady lekarza.