Zaburzenia miesiączkowania po szczepieniu na COVID-19

Patrycja
Zdrowie
18.10.2021 13:27
Zaburzenia miesiączkowania po szczepieniu na COVID-19

W ostatnim czasie w Internecie pojawiły się informacje, że część z kobiet, które przyjęła szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2 doświadczyła zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Czy istnieje związek pomiędzy szczepieniem na COVID-19 a zaburzeniami cyklu menstruacyjnego? Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy istnieje taka zależność. Poznaj szczegóły badania!

Zdjęcie Zaburzenia miesiączkowania po szczepieniu na COVID-19 #1

Zaburzenia miesiączkowania po szczepieniu na COVID-19

W ostatnim czasie w Internecie pojawiły się informacje, że część z kobiet, które przyjęła szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2 doświadczyła zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Coraz więcej kobiet zgłaszało doświadczenie nieoczekiwanego krwawienia menstruacyjnego lub zaburzeń miesiączkowania. W samej Wielkiej Brytanii odnotowano już kilkadziesiąt tysięcy takich zgłoszeń.

Te doniesienia budzą niepokój w społeczeństwie

Takie doniesienia budziły niepokój i coraz bardziej pogłębiały niechęć części społeczeństwa do przyjęcia szczepionki. Wiele osób zastanawiało się, czy zaburzenia menstruacyjne po podaniu szczepionki nie spowodują jeszcze gorszych konsekwencji i czy nie przełożą się na problemy z płodnością. Czy rzeczywiście istnieje związek pomiędzy szczepieniem na COVID-19 a problemami z miesiączką? Sprawdzili to amerykańscy naukowcy.

Czy istnieje związek? Eksperci wyjaśniają!

Do tej pory eksperci ds. zdrowia publicznego twierdzili, że nie ma odpowiednich danych lub, że nie istnieje biologiczny mechanizm, potwierdzający występowanie zaburzeń miesiączkowania po przyjęciu szczepionki. Jednak brakowało oficjalnych publikacji naukowych, które mogłyby to potwierdzić. Dlatego naukowcy z Illinois postanowili przeprowadzić badanie, które miało na celu to sprawdzić.

Polska wirusolog i immunolog, profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska, wyjaśnia, że ta publikacja jest potrzebna, ponieważ pomoże rozwiać wiele wątpliwości i zwalczyć mity narastające w społeczeństwie.

Źródło: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=194613372810040&id=102990628638982

Jak szczepionka wpływa na menstruację?

W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców uczestniczyło 39 139 w pełni zaszczepionych kobiet, w różnym wieku, o różnej narodowości.

Wśród nich 42% kobiet (z regularnymi cyklami miesiączkowymi) krwawiło bardziej niż zwykle, a 44% nie odnotowało żadnych zmian po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19.

Natomiast wśród kobiet, które nie miesiączkowały, przełomowe krwawienie zgłosiło 71% kobiet stosujących długo działające środki antykoncepcyjne, 39% - przyjmujących hormony płciowe i 66% - po menopauzie.

Wyniki badań wskazują, że występowanie zmian w krwawieniu menstruacyjnym nie jest rzadkie, ani niebezpieczne. Jednak powinno to skłonić kobietę, do wizyty u lekarza i wykonania badań wykluczających inne przyczyny.

Link do badania: https://www.medrxiv.org/conte…/10.1101/2021.10.11.21264863v1

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną