Inhalator czy nebulizator? Czym się różnią?

Katarzyna

Zdrowie

04.11.2020 19:06

Inhalator czy nebulizator? Czym się różnią?

Inhalator i nebulizator to urządzenia medyczne, które służą do leczenia pacjentów. Różnią się między sobą wyglądem, a nebulizator jest trochę większy od inhalatora. Oba jednak mają za zadanie leczyć choroby układu oddechowego dzięki leczniczemu aerozolowi. Który więc powinniśmy wybrać, będąc w aptece?Zdjęcie Inhalator czy nebulizator? Czym się różnią? #1

Zastosowanie

Zastosowanie nebulizatora i inhalatora jest podobne, jednak nie należy tych nazw zamieniać, ponieważ nie mają one takiego samego znaczenia. Przy zakupie, któregoś z nich trzeba jednak widzieć, komu będziemy aplikować lek, jaki to będzie specyfik oraz jaka ma być wielkość cząsteczek tego leku. Zapoznajcie się z poniższym artykułem i sprawdźcie, czym te dwa urządzenia się od siebie różnią.

Inhalator

Inhalator to urządzenie medyczne, które wprowadza lek bezpośrednio do naszych dróg oddechowych. Różnią się one miedzy sobą substancjami czynnymi, jakie posiadają w środku, mogą to być np. substancje rozkurczające lub przeciwzapalne. Inhalator to małe urządzenie, które możemy mieć zawsze pod ręką w kieszeni lub w torebce, jeśli potrzebujemy jego pomocy. Jego zadaniem jest wytwarzanie różnych wielkości cząsteczek, które będą w stanie dotrzeć do odpowiedniej części układu oddechowego. Dzieje się tak poprzez lek, który jest w formie aerozolu, który znajduje się w pojemniku pod ciśnieniem. Inhalator jest tylko narzędziem, dzięki któremu jesteśmy w stanie ten lek sobie za implikować. Przy jego stosowaniu musimy jednak zgrać aplikację leku ze wdechem, aby dostał się on do naszego układu oddechowego.

Zdjęcie Inhalator czy nebulizator? Czym się różnią? #2

Na co pomaga inhalator?

Najczęściej z inhalatora korzystają osoby chore na astmę, alergię czy mukowiscydozę. Dzięki niemu możemy leczyć również przeziębienie, infekcje górnych dróg oddechowych oraz kaszel. Inhalator przyniesie również ulgę przy zapaleniu oskrzeli, płuc lub zatok. Dzięki możliwości regulacji, wielkości wytwarzanych cząsteczek, lek jest w stanie dotrzeć jednakowo do nosa czy gardła, ale również do oskrzeli czy pęcherzyków płucnych.

Rodzaje inhalatorów

Inhalatory dzielą się na ciśnieniowe, proszkowe, pneumatyczne oraz ultradźwiękowe. Każdy kolejny rodzaj tworzy aerozol o coraz mniejszych cząsteczkach leku. Dzięki temu może on dostać się do najdalszych części układu oddechowego pacjenta. Dwa pierwsze rodzaje inhalatorów są najbardziej poręczne i zazwyczaj używają ich alergicy lub astmatycy. Inhalator proszkowy jest już trochę trudniejszych w obsłudze, jednak i tu ważne jest, aby dawkę leku wciągnąć do płuc razem ze wdechem powietrza. Inhalator ciśnieniowy natomiast składa się z 3 części, czyli zatyczki, ustnika oraz pojemnika z lekiem. Przy stosowaniu inhalatora zaleca się wstrzymać wdech wraz z dawką leku na około 10 sekund.

Nebulizator

Nebulizator to urządzenie medyczne, które ma podobne działanie jak inhalator jednak działa w trochę inny sposób. Jest on trochę większy i zakłada się go w formie maski na nos, jak i usta, a nie wkłada tylko jego część do ust. Dzięki temu pacjent stale „oddycha” lekiem i nie musi koordynować dawki leku ze wdechem. Nebulizator wytwarza mgiełkę mikroskopijnych kropelek substancji czynnej leku w powietrzu, który jest w stanie dotrzeć do ostatnich elementów układu oddechowego. Powstaje ona dzięki ultradźwiękowi lub sprężonemu powietrzu. Wystarczy, że do zbiorniczka z solą fizjologiczną dodamy odmierzoną dawkę leku i włączymy to urządzenie, które jest połączone z maseczką i kompresorem. Kurację za pomocą nebulizatora powinno się przeprowadzać w pozycji stojącej lub leżącej. Należy też pamiętać, aby podczas niej maseczka dokładnie przylegała do twarzy, a po jej zakończeniu należy popłukać usta.

Zdjęcie Inhalator czy nebulizator? Czym się różnią? #3

Dla kogo?

To urządzenie medyczne jest przeznaczone dla pacjentów, u których choroby dróg oddechowych mają ciężki przebieg. Jest on lepszy np. dla dzieci, ponieważ jest prostszy w użyciu. Stosuje się go również u niemowląt i dzieci do 2 roku życia, które chorują na mukowiscydozę lub POCHP. Może on być stosowany do leczenia tylko niektórymi lekami, ponieważ nebulizator jest w stanie zmienić strukturę chemiczną niektórych z nich.

Zdjęcie Inhalator czy nebulizator? Czym się różnią? #4

Częstotliwość stosowania 

Czasami w zależności od zaleceń inhalację powtarza się od 2 do 4 razy, zachowując pomiędzy wdechami minutę odstępu. Ważne jest, aby po każdorazowym użyciu inhalatora płukać usta, tym samym minimalizując ryzyko grzybicy śluzówek jamy ustnej, owrzodzeń i aft.