Kiedy dziecko powinno przestać pić z butelki ze smoczkiem?

Patrycja

Zdrowie

21.10.2021 12:57

Kiedy dziecko powinno przestać pić z butelki ze smoczkiem?

Picie mleka przez butelkę przypomina dziecku ssanie piersi, stanowi sposób na uspokojenie, pozwala zasnąć i przede wszystkimi kojarzy się maluchowi z bliskością mamy i bezpieczeństwem. Jednak w pewnym momencie dziecko powinno przestać pić z butelki ze smoczkiem. Dowiedz się, który moment jest właściwy.

Zdjęcie Kiedy dziecko powinno przestać pić z butelki ze smoczkiem? #1

Picie z butelki ze smoczkiem

Picie mleka przez butelkę przypomina dziecku ssanie piersi, kojarzy mu się z obecnością mamy, daje poczucie bezpieczeństwa, zapewnia ukojenie. Pozwala dziecku się uspokoić i ułatwia zasypianie. Jednak w pewnym momencie dziecko powinno odstawić butelkę ze smoczkiem.

Kiedy dziecko powinno przestać pić z butelki ze smoczkiem?

Według pediatrów proces odstawiania butelki powinien rozpocząć się od skończenia dwunastego miesiąca życia dziecka. Wtedy dziecko powinno stopniowo uczyć się picia z kubeczka i być odzwyczajane od butelki. Niestety im dłużej rodzice zwlekają z odstawieniem butelki, tym trudniej dziecku przyzwyczaić się do zmian…

Jak nauczyć dziecko picia z kubeczka?

 1. Podczas nauki odstawiania butelki dziecko potrzebuje wsparcia, uwagi i czasu.
 2. Proces ten nie odbywać się w tym samym czasie, co inne zmiany w życiu dziecka.
 3. Warto kupić kubek- niekapek z dzióbkiem lub rurką, który posiada wygodne uchwyty.
 4. Dziecko warto uczyć picia z kubeczka poprzez zabawę i odwracać jego uwagę różnymi atrakcjami.
 5. Picie w kubku należy podawać dziecku do każdego posiłku, rezygnując przy tym z kolejnych karmień butelką.

Odzwyczajanie dziecka od picia z butelki może się okazać trudne, jednak najważniejsze przy tym jest zdecydowanie i upór rodziców. Choć przez kilka dni maluch może być marudny i smętny, to wkrótce pogodzi się z odstawieniem butelki i z chęcią będzie uczył się nowych umiejętności picia z kubka.

Niebezpieczne skutki zbyt długiego picia z butelki

 1. Według psychologów picie z butelki stanowi u dzieci pewnego rodzaju nawyk, który wcale nie jest wyrazem potrzeby zaspokojenia pragnienia czy głodu. Dziecko zaczyna traktować butelkę jako „pocieszacz” czy „uspokajacz”.
 2. Nadmierne używanie butelki ze smoczkiem powoduje brak prawidłowego pionizowania się języka, co ma znaczy wpływ na rozwój mowy.
 3. Przyjemność z ssania i poczucie sytości sprawiają, że dziecko czuje się zadowolone i bezpieczne. Jednak to można zaspokoić przytulaniem i dotykaniem malucha. Dlatego butelka nie powinna stanowić odpowiedzi na marudzenie dziecka, czy jego płacz.
 4. Udowodniono, że dzieci które zbyt długo piją z butelki są mniej zainteresowane nauką mówienia i poznawaniem świata.
 5. Zbyt długie picie z butelki zwiększa ryzyko zachorowania na próchnicę butelkową, psuje zgryz i wpływa na krzywe uzębienie.
 6. Nadmierne wykorzystywanie butelki może być przyczyną braku apetytu u dzieci. Gdy dziecko nie rozstaje się z butelką, wypija ponad pół litra mleka i przez cały dzień czuje się syte, dlatego nie odczuwa potrzeby jedzenia. Przez to nie ma ochoty na spożywanie pełnowartościowych posiłków.