Wyciekła “czarna lista Facebooka”. Są na niej organizacje z Polski

Agnieszka

Newsy

15.10.2021 9:35

Wyciekła “czarna lista Facebooka”. Są na niej organizacje z Polski

Niedawno do sieci wyciekła “czarna lista Facebooka”. Jest to lista ugrupowań, organizacji i osób prywatnych, które są przez portal uznawane za potencjalnie niebezpieczne. Okazuje się, że na tej liście znajdują się aż trzy polskie organizacje.

Zdjęcie Wyciekła “czarna lista Facebooka”. Są na niej organizacje z Polski #1

“Czarna lista Facebooka” wyciekła do sieci

Listę upublicznił serwis The Intercept. O tym, że znajdują się na niej polskie akcenty poinformował natomiast serwis wirtualnemedia.pl

Co ciekawe, lista powstała już w 2012 roku. Wtedy to NATO i kongres USA wymusili na Facebooku zastrzeżenie sposobu, w jaki traktuje treści terrorystyczne i nawołujące do przemocy.

Wtedy też Facebook zaczął wprowadzać pierwsze ograniczenia w promocji treści uznawanych za terrorystyczne i mowę nienawiści. 

Początkowo lista zawierała głównie właśnie takie podmioty. Później jednak Facebook znacznie bardziej rozszerzył kategorie, za które można trafić na jego “czarną listę”. Obecnie znajdują się na niej różne osoby i organizacje, które nie są wprost “terrorystyczne”. 

Na liście można znaleźć nawet pisarzy, utwory muzyczne, martwe już postacie historyczne, polityków, a nawet szpitale. Wśród 4 tysięcy podmiotów znajdują się też 3 organizacje z Polski.

Polskie organizacje na “czarnej liście Facebooka”

Na liście ponad 4 tysięcy podmiotów z całego świata znajdują się między innymi organizacje terrorystyczne, ale też trzy organizacje z Polski. 

Na “czarnej liście” Facebooka swoje wpisy mają trzy organizacja nacjonalistyczne:

  • Obóz Narodowo-Radykalny,
  • Narodowe Odrodzenie Polski,
  • White Boys of Greater Poland.

Przepisy Facebooka mówią o tym, że na listę mogą trafić organizacje szerzące mowę nienawiści nawet wtedy, gdy są legalne na terenie swojego kraju. 

Zdaniem Facebooka, organizacje te plasują się na “trzecim szczeblu czarnej listy”. Trzeci szczebel oznacza, że Obóz Narodowo-Radykalny, Narodowe Odrodzenie Polski, White Boys of Greater Poland uznawane są za Facebooka za “zmilitaryzowane ruchy społeczne, grupy konspiracyjne popierające przemoc, osoby prywatne i grupy zablokowane za promowanie nienawiści”.

Na pierwszym szczeblu znajdują się organizacje terrorystyczne, natomiast na drugim szczeblu “podmioty stosujące przemoc wobec administracji publicznej lub wojska, lecz nie kierujący jej wobec cywili”.