Lifestyle

Oszuści podszywają się pod Biedronkę! Uwaga na rzekome "bony na zakupy"

Agnieszka

Oct. 14, 2021, 2 p.m.

Oszuści podszywają się pod Biedronkę! Uwaga na rzekome "bony na zakupy"

 Oszuści wpadli na kolejny pomysł, aby okradać swoje ofiary. Tym razem wykorzystują do tego wizerunek Biedronki i media społecznościowe. Cyber Rescue apeluje o ostrożność w sieci.

Zdjęcie Oszuści podszywają się pod Biedronkę! Uwaga na rzekome "bony na zakupy" #1

Oszuści prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych sposobów na okradanie ludzi. W dzisiejszych czasach zazwyczaj wykorzystują do tego media społecznościowe, maila, czy SMS. Tym razem padło na Facebooka, na którym umieszczany jest post wyglądający jak post Biedronki.

“Biedronka zapłaci na Twoje zakupy” - uwaga na takie nagłówki

Oszuści udostępniają na Facebooku informację o tym, że Biedronka oferuje Ci bon na zakupy lub zapłaci za nie. Jest to fałszywa informacja. 

W poście umieszczony jest link do strony, który po jego kliknięciu informuje nas, że wygraliśmy rzekomy bon o wartości 500 zł.

Warunkiem jego otrzymania jest rzecz jasna podanie naszych danych, w tym numeru telefonu.

W ten sposób aktywujemy też SMSy premium, które są dodatkowo płatne do rachunku telefonicznego” – pisze CyberRescue. 

 

Zdjęcie Oszuści podszywają się pod Biedronkę! Uwaga na rzekome "bony na zakupy" #2
Źródło:Twitter

Jak informuje Cyber Rescue, o tym sposobie wyłudzania danych, portal dowiedział się od jednej z użytkowniczek, która zauważyła podejrzane działanie w sieci.

"Kilka lat temu często brałam udział w takich konkursach, jednak nigdy nic nie wygrywałam. Potem dowiedziałam się, że po prostu podawałam swoje dane oszustom" - mówiła cytowana w komunikacie kobieta.       

 

 “Szczególnie bądźmy też wyczuleni na wiadomości jakie otrzymujemy drogą mailową i przez SMS. Podając swoje dane w takim konkursie niestety pokazujemy oszustom, że jesteśmy podatni na manipulację, więc mogą chcieć to wykorzystać kolejny raz” - apeluje Karolina Wrońska.

Warto więc nigdy nie klikać w link, który przychodzi do nas SMS-em z nieznajomego źródła. Warto jednak wiedzieć, że oszuści podszywają się też pod firmy, które znamy. Mowa na przykład o SMS-ach od firm kurierskich. Jeśli więc wiesz, że niczego nie zamawiałeś - nie klikaj w link w wiadomości.