CERT Polska poinformował o masowych wysyłkach mail z wykorzystaniem wizerunku Facebooka przez oszustów. Jest to kampania phistingowa, która ma na celu wyłudzenie danych i kradzież pieniędzy.
Oszustwo na Facebooka
Tym razem cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek popularnego serwisu społecznościowego, aby wyłudzić poufne dane i okraść użytkowników. CERT Polska apeluje o zachowanie ostrożności:
"Uwaga, trwa masowa wysyłka maili w ramach kampanii phishingowej wykorzystującej wizerunek #Facebook" […] oszuści informują, że konieczna jest weryfikacja konta i w ten sposób wymuszają podanie loginu i hasła do platformy", takie wiadomości zgłaszajcie do nas. Bądźcie ostrożni!" - CERT Polska
Przykładowy mail wysłany przez cyberprzestępców może brzmieć w następujący sposób:
"[Facebook Recovery] Twoje konto Facebook zostanie zawieszone".
Tekst jest napisany pogrubioną czcionką. Ma wywołać u użytkownika poczucie zagrożenia utraty konta, a następnie skłonić go do otwarcia linka, który wyłudzi dane ofiary.
Facebook jest popularnym serwisem społecznościowym, z którego korzystają ludzie na całym świecie. Z najnowszych danych wynika, że w Polsce z Facebooka korzysta 42,3% Polaków, a łącznie serwis ma około 16 070 000 użytkowników.
Aby konto użytkownika zostało zawieszone musi on nie przestrzegać regulaminu. Przykładowymi działaniami są:
- publikowanie treści niezgodnych z Regulaminem Facebooka
- używanie fałszywego imienia i nazwiska
- podszywanie się pod inne osoby
- zachowywanie się w sposób niedozwolony na Facebooku i niezgodny ze Standardami społeczności
Jeżeli dostaliśmy wiadomość mailem z informacją o zawieszeniu konta, a dotychczas przestrzegaliśmy regulaminu serwisu społecznościowego możemy podejrzewać próbę oszustwa.
Cyberprzestępstwa w Polsce
Współcześnie większość z nas posiada swoje dane, dokumenty, konta bankowe w Internecie. Łatwy i szybki dostęp do wielu funkcji sprawił, że wiele osób zapomina, ile zagrożeń czeka w sieci. Wraz z rozwojem technologii wzrosły cyberprzestępstwa, które według prawa są nielegalnymi działaniami popełnianymi za pomocą technik komputerowych.
Według statystyk policyjnych tylko w 2020 r. było aż 55 tys. cyberprzestępstw. Ponadto z roku na rok liczba ta się zwiększa. Dane pokazują, że:
Jednym z najczęstszych przestępstw w cyberprzestrzeni jest tzw. phishing, czyli kradzież danych. Coraz więcej jest przypadków włamań do baz danych firm, w których są numery PESEL, adresy zwykłe i IP, numery telefonów itp., bo są one bardzo poszukiwane na przestępczym rynku” - gazetapolicja.pl