Objawy kobiecych nowotworów. Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić

Objawy kobiecych nowotworów. Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić

Nowotwory to temat, o którym powinno się mówić. Dlatego w poniższym artykule dowiesz się jakie objawy mogą wskazywać na kobiecy nowotwór.

Zdjęcie Objawy kobiecych nowotworów. Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić #1

Rak to nie wyrok

Rak to bardzo ciężka choroba, jednak jeśli odpowiednio wcześniej się go wykryje, wtedy można zastosować bardzo skuteczne leczenie. Bardzo ważne jest, aby chodzić do lekarza i regularnie się badać. Jeśli zauważysz dziwne symptomy, których wcześniej u siebie nie zaobserwowałaś, to od razu udaj się z tym do lekarza. Dane pokazują, że ponad połowa nowotworów wykrywanych u kobiet to nowotwory ginekologiczne. Poniżej znajdziesz kilka objawów, które mogą wskazywać, że w twoim ciele rozwija się rak.

Zaburzenia miesiączkowania

Wizyty u ginekologa powinny odbywać się przynajmniej raz do roku. Jest to jednak ostateczne minimum i powinnyśmy odwiedzać go częściej. Jeśli masz za krótkie (poniżej 21 dni) lub za długie cykle (ponad 35 dni) to powinnaś udać się z tym do lekarza. Gdy są one zbyt obfite lub skąpe to również nie powinnaś tego lekceważyć. Bolesne miesiączki to też powód do konsultacji. Co prawda symptomy te mogą być związane z zaburzeniami na tle hormonalnym, a nie nowotworem, jednak lepiej jest wykluczyć tę ewentualność niż żyć w niewiedzy.

Bóle brzucha

Takie symptomy jak wzdęcia oraz bóle brzucha to często objawy raka jajnika. Kobiety mogą więc mylić je z innymi schorzeniami. Jeśli jednak bóle te nawracają i nie przypominają bólów menstruacyjnych, to nie powinnaś ich lekceważyć. Należy wtedy pójść do lekarza i zrobić odpowiednie badania.

Zdjęcie Objawy kobiecych nowotworów. Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić #2

Krwawienie po stosunku

Jeśli podczas lub po stosunku dochodzi do krwawienia, to nie jest to normalne zakończenie tego aktu. Do krwawienia może dojść, jeśli w szyjce macicy lub macicy powstały polipy, lub nadżerki. W związku z tym krwawienia po stosunku może być oznaką raka szyjki macicy lub nowotworu pochwy. Jeśli zauważyłaś u siebie takie objawy, to ich nie lekceważ i udaj się do ginekologa.

Upławy

Kolejnym objawem, który powinien cię zaniepokoić, są upławy. Jeśli są one obfite, mają niemiły zapach lub są zabarwione krwią, to nie jest normalny objaw. W taki sposób organizm daje znać, że coś jest nie tak. Takie upławy mogą być przyczyną raka trzony macicy, dlatego też warto zrobić badanie przezpochwowe USG. Białe lub zielonkawe upławy również nie są zdrowym objawem, które mogą być przyczyną raka szyjki macicy.

Plamienia między miesiączkami

Przyczyny krwawień pomiędzy miesiączkami mogą być różne, jednak nie powinno się ich lekceważyć. Najczęściej pojawiają się podczas owulacji i jeśli pojawiają się tylko wtedy, to nie ma powodów do niepokoju. Plamienia mogą też pojawić się podczas infekcji intymnych lub w sytuacji obecności mięśniaków czy polipów macicy. Nie powinnaś więc lekceważyć tych objawów i udać się do lekarza.

Katarzyna

Polecane