Rak piersi - nigdy nie ignoruj tych kilku objawów

Katarzyna

Zdrowie

13.02.2020 21:17

Rak piersi - nigdy nie ignoruj tych kilku objawów

Jako atrybut kobiecości często podaje się piersi, ponieważ tylko my je mamy. Niestety są one również narażone na różne choroby. Najpoważniejszą z nich jest oczywiście rak piersi, którego diagnozuje się u tysięcy kobiet w ciągu roku. Jednak wcześniejsze jego odkrycie pomaga w szybszym leczeniu i diagnostyce. Najpowszechniejszym objawem są guzy w piersi, jednak istnieją jeszcze inne, które po wcześniejszym zauważeniu mogą pomóc w wygraniu z tą chorobą.

Zdjęcie Rak piersi - nigdy nie ignoruj tych kilku objawów #1

Poniższe objawy nie musza od razu wskazywać na raka piersi! Nie warto więc panikować, jeśli zauważymy je u siebie. Bez względu na to, nie można ignorować takiego stanu naszych piersi - powinnyśmy koniecznie udać się do lekarza.

Wielkość piersi

Warto obserwować swoje piersi. Jeśli zauważysz, że jedna z nich powiększa się w szybszym tempie, może to oznaczać, że rozwija się w niej nowotwór. Twój biust nie jest idealnie symetryczny, jednak wszelkie różnice odbiegające od normy powinny wzbudzić twoją czujność.

Pojawienie się obrzęku

Na początku możesz nie wyczuć w piersi guza. Jednak bazując na swoim wzroku możesz zauważyć czy na którejś z nich nie pojawił się obrzęk lub opuchlizna. Może towarzyszyć jej również gorączka, która będzie wyczuwalna na biuście. Może on wtedy zmienić swój kolor na fioletowy lub czerwony. W przypadku takich objawów należy natychmiast udać się do lekarza.

Dziwne zachowanie sutków

Jeśli zauważysz, że z twoich sutków wypływa wydzielina, to nie jest to normalna sytuacja. Gdy są one również mniej wrażliwe lub zmieniły kolor, jest to znak, aby udać się do lekarza.

Czerwone lub swędzące piersi

Innym objawem raka piersi jest nierówna „pomarańczowa skórka”, która pojawia się na piersiach lub w okolicach sutków. Gdy mimo wizyty u dermatologa i stosowania przepisanych przez niego leków nadal odczuwasz swędzenie, wtedy niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Zdjęcie Rak piersi - nigdy nie ignoruj tych kilku objawów #2

Wyczuwasz guza

Nie każdy zidentyfikowany guz oznacza nowotwór. Jednak jeśli wyczuwasz zgrubienie, które jest twardsze niż inne guzki, wtedy umów się na wizytę u lekarza. Możesz również sprawdzić czy nie posiadasz dziwnego zgrubienia w okolicach pachy. Mimo, że nie jest to „teren biustu” to również może oznaczać raka piersi.

Ból piersi


Objawy te mogą być skutkiem całkiem innych czynników niż nowotwór. Mogą je wywołać wahania hormonów, stres, leczenie płodności lub źle dobrany biustonosz. Jeśli jednak uważasz, że ból piersi nie jest związany z tymi przyczynami, wtedy skonsultuj to z lekarzem.

Wyżej przedstawione objawy wcale nie muszą być skutkami raka piersi. Pamiętaj jednak, że jeśli leczysz je w innym sposób i nie przynosi on efektów, to przy kolejnej wizycie poproś lekarza o badania ukierunkowane właśnie na raka piersi.