Lifestyle

TVP pokaże zimowe Igrzyska Olimpijskie? Jest decyzja Discovery

Agnieszka

Oct. 12, 2021, 8:48 a.m.

TVP pokaże zimowe Igrzyska Olimpijskie? Jest decyzja Discovery

 Czy w Telewizji Polskiej wyemitowane zostaną zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie? Ta decyzja należała do koncernu Discovery. Została już podjęta i jest inna niż w przypadku Pucharu Świata w skokach narciarskich. 

 

Zdjęcie TVP pokaże zimowe Igrzyska Olimpijskie? Jest decyzja Discovery #1

Zimowe Igrzyska Olimpijskie emitowane w TVP? Jest decyzja Discovery

Discovery jest zdecydowanym liderem na rynku praw telewizyjnych do dyscyplin sportowych, również w Polsce. Koncern posiada prawa do transmisji Igrzysk Olimpijskich w 50 krajach Europy. Nabył je w 2015 roku za 1,3 mld euro i może nimi dysponować w latach 2018-2024. 

Z tego też powodu to, czy TVP będzie mogło w tym roku emitować zależało od decyzji koncernu. Ten postanowił odsprzedać Telewizji Polskiej sublicencję.

Koncern Discovery zdecydował się odsprzedać sublicencję na emitowanie zimowych Igrzysk Olimpijskich Telewizji Polskiej. Oznacza to, że jak stacja będzie mogła bez problemu, jak co roku puszczać u siebie zawody.

 

Discovery nie zezwoliło na emisję skoków narciarskich w TVP

Przypomnijmy, że w przypadku Pucharu Świata w skokach narciarskich Discovery pozostało nieugięte. Nie udzieliło Telewizji Polskiej zezwolenia na emisję skoków narciarskich w tym roku, pomimo tego, że od 20 lat właśnie w tej stacji mogliśmy oglądać skoki narciarskie. Sublicencję otrzymał natomiast TVN. 

Wielu twierdzi, że takie działanie Discovery jest pstryczkiem w nos TVP za to, jakie problemy w Polsce miał niedawno TVN z uzyskaniem koncesji na emitowanie swoich programów. Przypomnijmy, że TVN należy do koncernu Discovery. Koncern jednak nie wypowiedział się na temat powodów swojej decyzji. 

 

TVP wydało oświadczenie w związku z brakiem możliwości emitowania skoków narciarskich 

"Mimo wielomiesięcznych negocjacji grupa Discovery postanowiła nie udzielić Telewizji Polskiej sublicencji do praw na transmisję skoków narciarskich, pozbawiając nadawcę publicznego większości konkursów w jednej z najważniejszych dyscyplin sportowych, a społecznie - do wydarzenia jednoczącego miliony Polaków" - czytamy w oświadczeniu TVP. 

 "To sytuacja bez precedensu, gdyż Telewizja Polska transmituje skoki narciarskie od kilkudziesięciu lat, budując popularność dyscypliny, rozpoznawalność zawodników i zwiększając ekspozycję sponsorów. Trudno nie wiązać tej decyzji z próbą wpisania sportu w spór polityczny wokół stacji TVN i używania skoków narciarskich jako swoistego zakładnika w tym sporze. Telewizja Polska otrzymała sygnały, że sytuację tę z niepokojem przyjęli również nasi partnerzy z Polskiego Związku Narciarskiego" - dodano.