Lifestyle

Płacisz kartą? Urząd Skarbowy prześledzi Twoje zakupy?! Resort Finansów odpowiada

Oct. 11, 2021, 3:21 p.m.

Płacisz kartą? Urząd Skarbowy prześledzi Twoje zakupy?! Resort Finansów odpowiada

Wiele kontrowersji budzą nowe przepisy, które przewidują integrację terminali płatniczych z kasami online. Zmiany proponowane są przez Polski Ład. Zmiany wejdą w życie 1 lipca 2022 roku.

Zdjęcie Płacisz kartą? Urząd Skarbowy prześledzi Twoje zakupy?! Resort Finansów odpowiada #1

Eksperci zajmujący się podatkami ostrzegają, że Urzędy Skarbowe mogą pozyskać dane, które wykorzystają przeciwko nam w postępowaniach podatkowych.

Kasy fiskalne mają zostać zintegrowane z terminalami płatniczymi. Dzięki temu sprzedawcy unikną ręcznego wpisywania kwot za zakupy do terminala.

Integracja ta obejmie jedynie urządzenia, które współpracują z Centralnym Repozytorium Kas.

Dane pozyskane z takich urządzeń trafiają online w czasie rzeczywistym do Krajowej Administracji Skarbowej.

Kontrowersje wokół projektu. Czy mamy powody do obaw?

Eksperci twierdzą, że Urzędy Skarbowe mogą pozyskać niepożądaną wiedzę na temat naszego życia prywatnego. Dotyczyć to może danych pochodzących z płatności za wizyty lekarskie, porady prawnicze czy nasze zwyczaje zakupowe.

Do Urzędów Skarbowych mogą trafić dane z paragonów, które powiązane są z numerami kart płatniczych.

Niektórzy eksperci uważają, że projekt ten może kolidować z ochroną naszych danych osobowych.

Urzędy Skarbowe obecnie mają dostęp do naszych danych, ale nie przetwarzają ani nie weryfikują ich w sposób ciągły. Urzędy pozyskują nasze dane, chociażby z plików JPK VAT.

„[…] Natomiast przy wykorzystaniu mechanizmów automatycznej analizy danych w ramach tzw. big data, opartych o zaawansowane algorytmy, a nawet sztuczną inteligencję, już na bazach danych obecnie pobieranych można zidentyfikować właściciela danej karty i zweryfikować, czy ujawnione przez niego zarobki pozwalają na dokonanie wskazanego zakupu” – mówił Bartosz Rodak, adwokat, doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Prawnego w kancelarii Mariański Group. Rozmowa z portalem Business Insider.

Resort Finansów odpowiada

Resort Finansów zapewnia, że w żaden sposób nie wykorzystuje naszych danych. Twierdzi, że nie inwigiluje informacji o podatnikach.

„Dane gromadzone w repozytorium to są dane zanonimizowane, a kwestia integracji rozwiązań płatniczych z rozwiązaniami fiskalnymi nic nie zmienia w tym zakresie. Do repozytorium trafiają wyłącznie informacje o charakterze transakcji (płatność gotówkowa lub bezgotówkowa), a nie dane płatnika" – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Resortu Finansów.

 

Eliminacja gotówki z obrotu

„Rząd wprowadza przepisy, które nie traktują wszystkich podatników jako potencjalnych złodziei, ale po to, by wyeliminować pokusę niepłacenia podatków. Jedni są na nią bardziej odporni, drudzy mniej” – mówił Roman Namysłowski, ekspert podatkowy BCC z kancelarii podatkowej Crido. Mężczyzna wypowiadał się dla Money.pl

Warto pamiętać, że płatności gotówkowe są ciągle legalnym środkiem płatniczym w Polsce. Rząd chce wprowadzić zmiany, aby pomóc w walce z tzw. „szarą strefą”.

Jednak problem nie tkwi w sposobie dokonywania płatności, ale w nieewidencjonowaniu transakcji na kasach fiskalnych.