Lifestyle

Na jaki cel oszczędzają Polacy? Sprawdzamy!

Katarzyna

Sept. 6, 2021, 6:16 p.m.

Na jaki cel oszczędzają Polacy? Sprawdzamy!

Większość z nas odkłada pieniądze na jakiś cel. Na co odkładają Polacy? Sprawdzamy!

Zdjęcie Na jaki cel oszczędzają Polacy? Sprawdzamy! #1

Oszczędności

Posiadanie oszczędności jest tym, co potrafi zabezpieczyć nas na przyszłość. W razie nieplanowych i nagłych wydatków odłożone pieniądze nie zaburzają płynności finansowej. Życie od pierwszego do pierwszego jest dość stresujące. Dodatkowo każdy z nas ma marzenia czy plany, które do realizacji wymagają zazwyczaj pieniędzy.

Oszczędzają młodzi

Przeprowadzono badanie, w ramach którego zapytano Polaków, czy oszczędzają, a jeśli tak, to na jaki cel. Z badań wynika, że połowa Polaków zadeklarowała, że oszczędza pieniądze, a 41% ankietowanych ma zamiar robić to w przyszłości. Okazuje się więc, że pojęcie oszczędzania nie jest nam obce. Po przeanalizowaniu wyników badań grupą wiekową, w której odsetek osób oszczędzających jest najwyższy to osoby młode w wieku od 18 do 24 lat. W tej grupie wiekowej oszczędza, aż 63% osób.

Zaskakujące wyniki 

Badania pokazały jednak, że tendencja do oszczędzania maleje wraz z wiekiem. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) byli zaskoczeni wynikami badań, ponieważ to zazwyczaj starsze roczniki bardziej skupiają się na oszczędzaniu, gdy mają już zaspokojone podstawowe potrzeby. W takim wypadku mogą pozwolić sobie na odkładanie pieniędzy, ponieważ nie ma już wtedy ważnych wydatków.

Miejsce 1: Podróże

Według badań Polacy najczęściej oszczędzają na podróże. Dziś mamy ogromne możliwości podróżnicze i tak naprawdę w obieraniu kierunku wycieczki ograniczają nas fundusze. W związku tym jeśli chcemy pojechać na dłuższą wycieczkę, musimy zgromadzić więcej pieniędzy.

Zdjęcie Na jaki cel oszczędzają Polacy? Sprawdzamy! #2

Miejsce 2: Remonty

Na drugim miejscu oszczędzane przez nam pieniądze najczęściej pochłaniają remonty. Czasami dom wymaga remontu, a czasami chcemy coś zmienić, jednak odnowienie domu wymaga niemałych oszczędności. Im większą zmianę chcemy wprowadzić w domu, tym więcej pieniędzy trzeba odłożyć. Nigdy też nie wiadomo czy jakiś sprzęt się w domu nie zepsuje, a odłożone pieniądze pozwolą na szybki zakup nowego.

Miejsce 3: Samochód

Na trzecim miejscu Polacy wymienili zakup auta. Wiadomo, że dziś każdy z nas chce być mobilny oraz posiadać własny samochód. Często również samochód jest potrzebny do dojazdów do pracy. Z badania wynika, że aż 34% ankietowanych na to przeznaczy lub odkłada swoje oszczędności.

Zdjęcie Na jaki cel oszczędzają Polacy? Sprawdzamy! #3

Miejsce 4: Zdrowie i zakup nieruchomości

Według badania przeprowadzonego przez Izbę Zarządzających Funduszami I Aktywami aż 28% Polaków oszczędza na zdrowie, aby w razie jakieś choroby, móc się udać do lekarzy czy kupić wymagane leki. Taki sam odsetek respondentów oszczędza również na zakup własnej nieruchomości.

Miejsce 5: Edukacja 

Na edukację własną, dzieci lub wnuków oszczędza 23% badanych. W ten sposób chcą zapewnić rodzinie środki na edukację lub podnieść swoje umiejętności czy kwalifikacje. Dzięki zaoszczędzonym pieniądzom dzieci czy wnuki będą mogły się wybrać na studia, które wpływają na późniejsze zatrudnienie.

Zdjęcie Na jaki cel oszczędzają Polacy? Sprawdzamy! #4

Miejsce 6: Emerytura 

Z badań wynika, że tylko co 5 ankietowany myśli o swojej emeryturze i na nią odkłada. Osoby te nie wierzą, że państwo zapewni im godziwą emeryturę, z której będą mogli wyżyć w podeszłym wieku. Na emeryturze mamy już więcej czasu do rozdysponowania, więc odłożone pieniądze można przeznaczyć np. na podróże czy rozwijanie swoich pasji.