Lex TVN. Discovery zamierza pozwać polskie władze

Agnieszka
Newsy
13.08.2021 8:44
Lex TVN. Discovery zamierza pozwać polskie władze

Po uchwaleniu ustawy medialnej, właściciel TVN, Discovery Communication zapowiedział, że zamierza podjąć kroki prawne przeciwko polskim władzom. Jak twierdzi firma, zawiadomienie o tym zostało już wysłane do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Uchwalenie lex TVN

W środę w sejmie została uchwalona ustawa medialna, która zdaniem wielu ma uderzyć głównie w TVN. Jeśli w ustawie nie dojdzie do żadnych zmian, TVN może nie otrzymać przedłużenia koncesji na nadawanie w Polsce, która kończy się już w drugiej połowie września.

Według sekretarza stanu USA Anthoniego Blinkenaoraz wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jurovej jest to atak na wolność słowa w Polsce.

Discovery zapowiada kroki prawne

Discovery, właściciel telewizji TVN, zapowiedział, że w związku z przyjęciem, według niego, kontrowersyjnej ustawy, podejmie w tym kierunku kroki prawne przeciwko polskim władzom.

W czwartek Discovery wystosowało na ten temat oświadczenie. Jak donosi serwis Business Insider Polska, oświadczenie to zostało wysłane już do Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego.

W oświadczeniu można przeczytać, że „TVN stało się obiektem kampanii dyskryminacyjnej”. Wcześniej kontrowersje budziło samo nieprzedłużanie koncesji dla TVN. Jednak przyjęcie nowelizacji ustawy o mediach przelało czarę goryczy.

"Discovery z sukcesami operowało i inwestowało w Polsce przez niemal 25 lat, co czyni z nas jednego z największych międzynarodowych inwestorów i pracodawców w tym niesamowitym kraju. Jednakże obecne działania rządu Polski, szkodliwe i dyskryminujące, nie pozostawiają nam innego wyboru, jak postawienie zarzutów w ramach bilateralnego traktatu inwestycyjnego Polski i USA" - napisał w komunikacie JB Perrette, CEO (dyrektor generalny) Discovery International.

  "Discovery, jako chroniony inwestor w Polsce, posiada istotne prawa i wolności w ramach traktatu polsko-amerykańskiego" - podkreślił JB Perrette, CEO (dyrektor generalny) Discovery International.

 Co dalej z nowelizacją ustawy medialnej?

Ustawa z Sejmu trafiła do Senatu. Senat ma miesiąc na wprowadzenie jej do porządku obrad. Jeśli ją odrzucą, ustawa ponownie wróci do Sejmu, gdzie posłowie i tak będą mogli ją przegłosować większością głosów.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną