Lifestyle

Odwiedziny w szpitalu a brak szczepienia. Ministerstwo Zdrowia wydało rekomendacje

Agnieszka

Sept. 8, 2021, 8:46 a.m.

Odwiedziny w szpitalu a brak szczepienia. Ministerstwo Zdrowia wydało rekomendacje

 Niedawno przygotowana została rekomendacja w sprawie odwiedzić w szpitalach. Dokument przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny określa między innymi zasady odwiedzin dorosłych pacjentów szpitali. Jakie wydano rekomendacje?

Zdjęcie Odwiedziny w szpitalu a brak szczepienia. Ministerstwo Zdrowia wydało rekomendacje #1

Wczoraj (wtorek 07.09.21) Ministerstwo Zdrowia opublikowało rekomendacje dotyczące odwiedzić w szpitalach, które przygotowało wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

W dokumencie można przeczytać, że:

- Pacjent, który jest zaszczepiony lub przebył COVID-19 może być odwiedzany przez osoby przez osoby zaszczepione lub osoby niezaszczepione, które mają negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub przebyły zakażenie. 

- W przypadku pacjentów zaszczepionych możliwe są odwiedziny również osób niezaszczepionych, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu oraz nie przebyły zakażenia. W takim przypadku konieczne jest zachowanie wzmożonego reżimu sanitarnego.

 - Pacjent, który nie jest zaszczepiony na COVID-19, nie przebył zakażenia i nie ma negatywnego wyniku testu, może być odwiedzany  jedynie przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego przez osoby zaszczepione przeciw COVID-19, mające negatywny wynik testu lub takie, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Nie rekomenduje się natomiast, aby niezaszczepiony pacjent był odwiedzany przez inną niezaszczepioną osobę, która nie posiada ważnego negatywnego testu przeciw COVID-19, ani nie przebyła wcześniej zakażenia. 

Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczą wyłącznie pacjentów dorosłych.

 

Koronawirus w Polsce. “Przekroczono kolejną granicę”

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał dziś nieopublikowane jeszcze dane na temat nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

"Chcę wstrząsnąć widzami i pokazać, że ta czwarta fala jest." 533 zakażenia to najgorsze liczby od początku czerwca 2021 roku.” - mówił dziś Kraska w rozmowie z Polsat News. 

 W środę 8 września odnotowano 533 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Dla porównania, dzień wcześniej, we wtorek 7 września było ich 406, a w poniedziałek 6 września jedynie 183. 

Szczepienia natomiast bardzo zwolniły. W Polsce zaszczepionych jest jedynie 48% populacji. Zgodnie ze zdaniem epidemiologów, to zdecydowanie zbyt mało, aby można było osiągnąć zbiorową odporność.