PKO BP zamienia kredyty frankowe na złotówkowe. Wystarczy złożyć wniosek online?

Katarzyna

Newsy

06.10.2021 14:02

PKO BP zamienia kredyty frankowe na złotówkowe. Wystarczy złożyć wniosek online?

Osoby, które wzięły kilkanaście lat temu kredyt we frankach szwajcarskich, mają teraz nie lada problem. Bank PKO BP chce im jednak pomóc.

Zdjęcie PKO BP zamienia kredyty frankowe na złotówkowe. Wystarczy złożyć wniosek online #1

Kredyt we frankach szwajcarskich 

Kilkanaście lat temu wzięcie kredytu we frankach było jednym z najlepszy rozwiązań, ponieważ waluta ta była „tania” w stosunku do euro. Jedna z biegiem lat tendencja ta się zmieniała, aż nastąpił przełom w 2020 roku, kiedy to pod koniec marca frank kosztował 4,38 zł i był to najwyższy kurs od 5 lat. To sprawiło, że wielkość kredytu się zwiększyła, co nie pocieszyło kredytobiorców.

Pomoc od państwa 

Już od kilka lat osoby, które wzięły kredyt we frankach, chcą, aby państwo pomogło im rozwiązać problem, ponieważ waluta franka szwajcarskiego nadal utrzymuje się na wysokim poziomie w stosunku to poziomu z pierwszych lat kredytowych. Państwo zapowiadało, że pomoże frankowiczom, jednak jak do tej pory nie było zbyt wielu form pomocy.

Zdjęcie PKO BP zamienia kredyty frankowe na złotówkowe. Wystarczy złożyć wniosek online #2

Bank PKO BP chce pomóc

PKO BP wyszło jednak naprzeciw swoim „frankowym” klientom i chce im pomóc w spłacie zaciągniętego kredytu. W poniedziałek ruszył program ugód dla frankowiczów. Bank w swoim komunikacie oświadczył, że rozwiązanie te zakłada zmianę waluty kredytu z franka na złote, w taki sposób jakby to od początku był kredyt w polskiej walucie. Przedstawiciele PKO BP mówią, że tak przygotowane rozwiązanie będzie pozwalało na zawarcie ugody w krótszym czasie niż jeśli cały proces odbywałby się poprzez spór sądowy.

Ugoda z bankiem 

Zawarcie ugody odbywało się w formie postępowania mediacyjnego przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego. To rozwiązanie pomoże „zrzucić" z barków kredytobiorców ryzyko walutowe bez ponoszenia nadprogramowych kosztów. Bank ma nadzieję, że spora liczba klientów skorzysta z tego rozwiązania, ponieważ według prezesa PKO BP Jana Rościszewskiego jest to przełom w dyskusjach o tematyce kredytów walutowych.

Mediacje przed KNF

Klient, który będzie chciał skorzystać z tego rozwiązania, pozna wszelkie finansowe propozycje banku przed spotkaniem przed sądem KNF. To wtedy dowie się między innymi, jakie będzie saldo kredytu oraz ewentualna wysokość nadpłaty, którą bank będzie musiał frankowiczowi zwrócić. Klient, który jest zainteresowany przekształceniem kredytu walutowego na złotówki, powinien złożyć przez bankowość elektroniczną wniosek oraz podpisać umowę o mediacji. Późniejsze spotkania mediacyjne również odbywają się online, a jeśli klient zgodzi się na zaproponowane warunki, to wtedy musi przybyć do oddziału banku w celu podpisania ugody.

Zdjęcie PKO BP zamienia kredyty frankowe na złotówkowe. Wystarczy złożyć wniosek online #3

Beneficjenci programu

Skorzystać z tej pomocy mogą klienci indywidualni, którzy nadal spłacają kredyt, który został wzięty na cele mieszkaniowe. Kredyt walutowy zostanie przekształcony na złotówkowy i będzie rozliczany w taki sposób, jakby od początku był wzięty w walucie polskiej, a więc bez zmian pozostaje okres kredytowania, forma spłaty oraz prowizje i składki ubezpieczeniowe. Przy przeliczaniu kredytu zostanie wzięte pod uwagę oprocentowanie według zmiennej stopy procentowej na dzień zawarcia ugody. Wszelkie wyliczenia zostaną klientowi dostarczone wcześniej, aby mógł się z nimi zapoznać, a dopiero później pojawić się przed Sądem Polubownym.