Potężny wybuch wulkanu. Ewakuacja tysięcy osób z Wysp Kanaryjskich

Agnieszka

Newsy

20.09.2021 8:32

Potężny wybuch wulkanu. Ewakuacja tysięcy osób z Wysp Kanaryjskich

Na wyspie La Palma należącej do zbioru Wysp Kanaryjskich trwa obecnie walka z wulkanem, który wybuchł wczoraj (niedziela, 19.09.21). Do tej pory ewakuowano około 5 tysięcy osób, w tym 500 turystów. Niewykluczone jednak, że konieczne będzie ewakuowanie kolejnych 10 tysięcy osób.

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma jak do tej pory nie spowodował, że ktoś został ranny. Znajduje się on bowiem w zalesionej i odseparowanej części wyspy.

Okazuje się jednak, że magma, która się z niego wydobywa przekroczyła już jedną z ulic i niebezpiecznie zbliża się do kilku pobliskich miejscowości. Wiele domów już zostało zniszczonych. 

Na niedługo przed wybuchem wulkanu ewakuowano z tych terenów około 300 osób. Okazało się, że to nie wystarczy. Do tej pory ewakuowano już 5 tysięcy osób, a władze zapowiadają, że być może konieczne będzie ewakuowanie kolejnych 10 tysięcy.

“Zostaliśmy ewakuowani na drugą stronę wyspy do bazy wojskowej. Rzeczy zostały w hotelu. Ludzie zostali w klapkach ściągnięci z plaży “ - mówił w rozmowie z RMF FM turysta z Polski, który spędza tam urlop. 

Jaka jest przyczyna wybuchu wulkanu na wyspie La Palma?

Według ekspertów Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan), był to wybuch szczelinowy. Oznacza to, że pod powierzchnią wulkanu gromadziła się zbyt duża ilość magmy, która pod wpływem ciśnienia spowodowała powstanie szczelin, przez które obecnie wydobywa się na powierzchnię wulkanu.

Naukowcy stwierdzili, że takich szczelin, przez które wydobywa się magma jest obecnie siedem.

Premier Hiszpanii jest już na miejscu

Wulkan wybuchł około godziny 15:00 w niedzielę. Już tego samego dnia, późnym wieczorem, na miejscu pojawił się premier. 

Szef rządu Hiszpanii, Pedro Sanchez, odwołał wyjazd do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ i udał się na wyspę La Palma, aby móc z bliska obserwować jak rozwija się tam sytuacja.