Arcymistrzyni szachowa pozywa Netflix! Chodzi o "Gambit Królowej"

Martyna P.
Newsy
18.09.2021 11:31
Arcymistrzyni szachowa pozywa Netflix! Chodzi o "Gambit Królowej"

Szachistka żąda od platformy „Netflix” pięciu milionów dolarów za słowa, które padły w ostatnim odcinku serialu. Dodatkowym roszczeniem kobiety jest usunięcie „zakłamanego” fragmentu serialu. Jej nazwisko zostało bezpośrednio przywołane w "Gambicie królowej". Legenda radzieckich szachów Nona Gaprindaszwili pozywa streamingowego giganta. Pozew został złożony w sądzie w Kalifornii.

Serial Netlixa "Gambit królowej" stał się ogromnym hitem. Obejrzało go ponad 62 milionów osób w zaledwie 26 dni od premiery. Serial zebrał pochlebne komentarze. Dwukrotnie nagrodzony został ”Złotymi Globami”.

Kilka słów o szachistce…

Urodzona w 1941 roku w Zugdidi w zachodniej Gruzji Nona Gaprindaszwili grała w szachy już w wieku 13 lat. W latach 1962-1978 była mistrzynią świata. W 1978 roku jako pierwsza kobieta otrzymała od międzynarodowej federacji FIDE tytuł arcymistrza.

 

O co konkretnie chodzi? Jakie postawiono zarzuty?

W serialu można usłyszeć następujące stwierdzenie : „gruzińska mistrzyni nigdy nie mierzyła się w rywalizacji z mężczyznami"

Zdanie to jest rzekomo nie prawdziwe. Zakłamuje fakty.

W pozwie, który liczy 25 stron prawnicy powołują się na karierę szachistki, w której niejednokrotnie rywalizowała ona z mężczyznami. Odnosiła sukcesy i inspirowała kolejne pokolenia szachistek.

„Gaprindashvili jest pionierką kobiecych szachów i uwielbianą bohaterką w Gruzji. W ciągu swojej niezwykłej kariery wygrała wiele turniejów, pokonała jednych z najlepszych męskich graczy na świecie oraz stała się pierwszą kobietą w historii, która osiągnęła status międzynarodowej arcymistrzyni szachowej pośród mężczyzn – można przeczytać w dokumencie”- czytamy w pozwie złożonym w sądzie w Los Angeles.

Kobieta twierdzi, że treści przekazane w serialu przysporzyły jej wiele smutku. Jest rozżalona.

 "Jest ewidentnie fałszywy, a także rażąco seksistowski i oczerniający"- takimi słowami Nona opisuje sposób ukazania jej postaci w produkcji.

 

"Podważono moje osiągnięcia przed wielomilionową widownią"

W wypowiedzi kobieta zaznacza również, że nadal aktywnie uczestniczy w turniejach szachowych dla seniorów. Kobieta bowiem ma obecnie 80 lat, mieszka w Tibilisi. Swoją karierą zawodową rozpoczęła w 1961 roku.

"To było moje całe życie, które zostało przekreślone. Tak, jakby w ogóle nie było ważne"- żali się szachistka.

"Niewiele rzeczy jest w stanie mnie dotknąć, ale to było poniżające"- wyznała Nona.

Jest odpowiedź Netflixa…

Traktujemy karierę i dokonania pani Gaprindashvili z najwyższym szacunkiem, ale sądzimy, że jej zarzuty są bezpodstawne. Będziemy bronić swojego stanowiska w toku postępowania"- czytamy w oficjalnym oświadczeniu platformy.

 

Na rozstrzygnięcie tej sprawy przyjdzie nam jeszcze poczekać…

Oglądacie serial „Gambit królowej” ?

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną