10 produktów, które zawierają wiele wartościowych składników odżywczych!

Patrycja
Dieta i żywienie
16.09.2021 21:59
10 produktów, które zawierają wiele wartościowych składników odżywczych!

Zdrowe odżywianie jest kluczowe dla naszego zdrowia. Substancje odżywcze, jakie dostarczamy organizmowi razem z pokarmem, są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Sprawdźmy więc jakie produkty szczególnie warto włączyć do diety.

 

1. Łosoś

Łosoś to najlepsze źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. 100 gram łososia zawiera aż 2,8g kwasów omega-3, a także masę cennych witamin i minerałów. Oczywiście inne ryby będą także wartościowe, szczególnie warto przyjrzeć się makreli, flądrze, sardynkom, halibutowi i pstrągowi.

Zdjęcie 10 produktów, które zawierają wiele wartościowych składników odżywczych! #1

2. Jagody

Jagody są cennym źródłem witamin i minerałów. Znajdziemy w nich witaminy z grupy B, w tym witaminę PP, witaminę C, A  i E, selen, cynk, żelazo, potas, wapń, selen czy luteinę. Korzystnie wpływają na pracę naszego mózgu, naczyń krwionośnych, dróg moczowych, mięśni, wzroku oraz chronią przed wolnymi rodnikami.

3. Czosnek

Czosnek zawiera flawonoidy, aminokwasy, saponiny, polisacharydy, selen, potas, magnez, witaminę C i A, witaminy z grupy B, w tym witaminę PP. Jednak to allicynie czosnek zawdzięcza swoje działanie antybakteryjne i miano naturalnego antybiotyku.

9. Jajka

Jajka są cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy A, D, E i K. Znajdziemy w nich selen, lecytynę, luteinę, zeaksantynę, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i cholinę. Jajka są uznawane za najbardziej pożywny produkt na świecie.

Zdjęcie 10 produktów, które zawierają wiele wartościowych składników odżywczych! #2

5. Ziemniaki

Ziemniaki mają niewiele kalorii i dostarczają bardzo dużo witamin oraz minerałów. Są źródłem witaminy C, B1, B2, B6, PP, H, K i beta-karoten. Poza tym są bogate w potas, fosfor, sód, mangan, siarkę, jod, fluor, żelazo, wapń, magnez.

6. Jarmuż

Jarmuż zawiera witaminę C, K, witaminy z grupy B i beta-karoten. Jest także cennym źródłem magnezu, cynku, żelaza, fosforu, potasu, wapnia i sulforafanu, który jest silnym antyoksydantem. W tym warzywie znajdziemy również zeaksantynę i luteinę.

7. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, witaminy E i K. Dzięki włączeniu jej do swojej diety zmniejszamy ryzyko zachorowania na nowotwór, utrzymujemy prawidłowy poziom cholesterolu, wzmacniamy zęby i kości oraz chronimy organizm przed wolnymi rodnikami.

8. Pomidory

Znajdziemy w nich sporo witaminy C, już jeden pomidor pokrywa 60% zapotrzebowania na kwas askorbinowy. Ponadto zawierają witaminę E, beta-karoten, witaminy z grupy B, w tym witaminę PP i witaminę K. To także źródło makro- i mikroelementów takich jak potas, wapń, magnez, żelazo, mangan, miedź i kobalt. Najcenniejszym składnikiem pomidorów jest jednak likopen, który jest najsilniejszym antyutleniaczem. Składnik ten najlepiej przyswaja się po obróbce termicznej pomidorów.

Zdjęcie 10 produktów, które zawierają wiele wartościowych składników odżywczych! #3

9. Jogurt

Jogurt naturalny zawiera łatwo przyswajalne białko, wapń, potas, sód, sporo aminokwasów i witamin z grupy B oraz witaminę A i D. W jego składzie znajdziemy także żywe kultury bakterii, które są istotne dla naszej mikroflory jelitowej i odporności.

10. Gruszki

Gruszki zawierają bardzo dużo potasu, ale także fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, bor i jod. Znajdziemy w nich kwasy owocowe, sporo błonnika i pektyny. To także źródło witaminy A, C i witamin z grupy B, w tym witaminy PP.

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną