Zdrowie

Punkty szczepień w szkołach! Minister Zdrowia podaje termin akcji szczepień wśród uczniów!

Patrycja

Aug. 22, 2021, 11:42 a.m.

Punkty szczepień w szkołach! Minister Zdrowia podaje termin akcji szczepień wśród uczniów!

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podał podjął temat szczepień dla dzieci w szkołach. Sprawdź, kiedy rozpoczną się szczepienia uczniów! Znamy konkretny termin!

Niedzielski zapewnił, że 1 września dzieci pewnikiem wrócą do szkół. Podkreślił, że ten temat jest już przesądzony i tylko coś  naprawdę nieprzewidzianego mogłoby mieć wpływ na zmianę decyzji. Sytuacja epidemiczna naturalnie będzie miała wpływ na funkcjonowanie placówek. Nie tak dawno do wiadomości podano wytyczne dla szkół, teraz wspomina się o powstaniu w nich punktów szczepień.

 

Zdjęcie Szczepienia uczniów w szkołach. Minister Zdrowia podaje termin akcji szczepień! #1

Kiedy rozpoczną się szczepienia uczyniów?                       

O tym, że w placówkach edukacyjnych mają powstać punkty szczepień, mówiło się już od jakiegoś czasu. Minister Zdrowia podał jednak konkretniejszy termin akcji szczepień.

– Najpierw będzie przeprowadzona akcja edukacyjna, potem skierujemy do szkół punkty mobilne. Szczepienia będą oczywiście dobrowolne. Musi być na nie zgoda dyrektora szkoły, który będzie opierał się na opiniach i wskazaniach zebranych od rodziców. Mam nadzieję, że ta akcja szczepień odbędzie się w trzecim tygodniu września – powiedział Niedzielski.

Szczepionki dla uczniów

Dla dzieci w wieku 12-18 lat przewiduje się szczepienia dwoma preparatami: Pfizer i Moderna. Grupa dzieci tym przedziale wiekowym jest na razie najmłodszą, dla jakiej Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzała szczepionkę przeciwko COVID-19.

Nie ma na razie szczepionki dla młodszych dzieci, jednak zarówno naukowcy z firmy Pfizer, jak i Moderna prowadzą intensywne badania nad preparatami w młodszych grupach wiekowych.

Bezpieczeństwo

Niedzielski zapewnił, że we wrześniu rozpocznie się kampania edukacyjna dotycząca szczepień w szkołach. Zaznaczył, że szczepienia są skuteczną i efektywną profilaktyką zakażeń i że trzeba rozpropagować taki tok myślenia wśród rodziców. Zaapelował, aby Ci wraz z dyrektorami szkół i nauczycielami włączyli się w akcje.

- Wszystkie szczepionki to produkty lecznicze zarejestrowane ze wskazaniami stosowania w celu zapobiegania chorobie COVID-19, wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność i jakość zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Agencję Leków, w której zasiada również przedstawiciel Polski – możemy przeczytać w liście, jaki resort zdrowia skierował do dyrektorów szkół, nauczycielom rodziców i uczniów. Zapewniono, że wszystkie szczepionki, które dostępne są w krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu decyzją Komisji Europejskiej po uprzedniej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków. Podkreślono, że stosowanie szczepionek u dzieci od 12 roku życia nie jest żadnym eksperymentem medycznym.

 

Zdjęcie Szczepienia uczniów w szkołach. Minister Zdrowia podaje termin akcji szczepień! #2

Minister Niedzielski zapewnił, że bezpieczeństwo stosowania szczepionek zarówno u dzieci, jak i dorosłych są monitorowane na bieżąco.