Lista niepokojących objawów w ciąży. Co mogą oznaczać?

Patrycja
Zdrowie
12.08.2021 17:47
Lista niepokojących objawów w ciąży. Co mogą oznaczać?

Choć każda kobieta w ciąży doświadcza wielu objawów i dolegliwości, u każdej z nich mogą przebiegać inaczej i z różnym nasileniem. Dowiedz się, które z nich są typowe, a które mogą stanowić powód do niepokoju.

Zdjęcie Lista niepokojących objawów w ciąży. Co oznaczają? #1

Wielkie zmiany w ciele kobiety

W ciąży pod wpływem hormonów, w ciele kobiety dochodzi do prawdziwej rewolucji. Rozwijające się w niej nowe życie, wzrost poziomu stężenia estrogenów, progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej, mogą sprawiać, że doświadcza ona różnorodnych objawów i dolegliwości. Dowiedz się, które z nich są typowe, a które mogą stanowić powód do niepokoju. Jakie objawy mogą zagrażać kobiecie i dziecku?

Typowe objawy w ciąży

Do powszechnych objawów ciąży zaliczamy poranne mdłości, wymioty, zmęczenie i senność, a także dyskomfort w podbrzuszu, tkliwość piersi oraz bóle głowy. Wiele kobiet doświadcza dziwnych zachcianek pokarmowych lub wręcz przeciwnie, traci apetyt i ma awersje do jedzenia. Do tego dochodzą wahania nastrojów i spadek samopoczucia.

Lista niepokojących objawów w ciąży

Krwawienie

Każde krwawienie występujące w czasie ciąży powinno stanowić powód do niepokoju. Gdy krwawieniu towarzyszą skurcze i ból w dole brzucha, może to oznaczać zagrożenie ciąży lub poronienie. Kobieta w ciąży nie powinna lekceważyć plamienia, ani tym bardziej krwawienia. W razie wystąpienia takich objawów, niezwłocznie powinna skontaktować się z ginekologiem lub udać się na SOR.

Zdjęcie Lista niepokojących objawów w ciąży. Co oznaczają? #2

Silne bóle brzucha

Podczas, gdy dyskomfort w podbrzuszu, uczucie kłucia i ciągnięcia jajników są powszechne, to silne bóle brzucha w ciąży mogą być objawem zagrożenia. Zwłaszcza, jeśli towarzyszy im plamienie lub co gorsza krwawienie. Silne bóle brzucha, którym towarzyszą inne objawy: nudności, wymioty, podwyższone ciśnienie i przyspieszony oddech, mogą wynikać z innych przyczyn: z ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia pęcherzyka żółciowego, ostrego zapalenie trzustki, nerek, czy kamicy nerkowej.

Brak ruchów płodu

Od około 18.-20. tygodnia ciąży, kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka. Ich prawidłowa ilość to około 10 ruchów w ciągu każdych dwóch godzin. Jeśli ruchy zanikają lub wręcz przeciwnie, jest ich bardzo dużo, może to stanowić sygnał alarmowy. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z ginekologiem.

Wyciek wód płodowych

Wyciek płyny owodniowego to bardzo niebezpieczna sytuacja w ciąży, która może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Gdy dojdzie do wycieku wód płodowych, jak najszybciej trzeba udać się do lekarza.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną