Schłodzić, posmarować i zabandażować? Prawidłowe postępowanie w przypadku oparzenia.

Patrycja
Zdrowie
17.08.2021 22:33
Schłodzić, posmarować i zabandażować? Prawidłowe postępowanie w przypadku oparzenia.

Oparzenia to uszkodzenia naskórka powstające na skutek kontaktu z gorącą powierzchnią, cieczą lub słońcem. Zwłaszcza teraz, w okresie wakacyjnym te ostatnie często przydarzają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Sprawdźmy jak skutecznie sobie z nimi radzić, tak by uniknąć blizn i zakażenia, a przede wszystkim złagodzić ból.

 

Oparzenia mogą powstać w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce lub poprzez kontakt z powierzchnią czy substancją  o wysokiej temperaturze lub żrącą. Niektóre oparzenia są niewielkie, inne zaś mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Prawidłowe postępowanie w takim przypadku jest kluczowe, jeśli chcemy uniknąć zakażenia i nieestetycznej blizny.

Zdjęcie Schłodzić, posmarować i zabandażować? Sprawdź prawidłowe postępowanie w przypadku oparzenia. #1

 

Podstawowe zasady

 1. Po oparzeniu ranę należy schłodzić najszybciej jak to możliwe. Schładzanie możemy kontynuować do momentu uczucia ulgi, nawet przez 20 minut.
 2. Jeśli oparzenie schładzaliśmy pod zimną bieżącą wodą, osuszmy skórę jałowym gazikiem.
 3. Oparzenie należy oczyścić z ewentualnych zabrudzeń (kurz, krew) przy pomocy soli fizjologicznej.
 4. Kolejny krok to dezynfekcja preparatem, który nie zawiera alkoholu.
 5. Możemy nałożyć teraz żel, który przyspieszy regenerację i zapewni ochronę przed zakażeniem.
 6. Dobieramy odpowiedni opatrunek. Możemy wybrać kompres siateczkowy i zabezpieczyć go bandażem, chłonny opatrunek, jeśli pojawia się wysięk lub hydrokoloidowy, jeśli wysięku brak.
 7. Możemy połączyć krok 5 i 6 stosując opatrunek z maścią zawierający srebro.
 8. Kolejny etap to pielęgnacja rany, zmiana opatrunku, regularne odkażanie i nakładanie żelu przyspieszającego gojenie i minimalizującego powstanie blizny.
Zdjęcie Schłodzić, posmarować i zabandażować? Sprawdź prawidłowe postępowanie w przypadku oparzenia. #2

Czego robić nie wolno

 1. Nie możemy pozwolić, aby nasz organizm sam musiał sobie poradzić bakteriami i wirusami. Rana, nawet ta najmniejsza, powinna być regularnie przemywana środkiem antyseptycznym.
 2. Rany nie możemy przemywać preparatami zawierającymi alkohol i jodyną, które działają drażniąco i wysuszająco.
 3. Oparzeń nie smarujemy żadnymi domowymi środkami takimi jak masło czy oleje. Utrudniają one gojenie rany i zwiększają ryzyko powstania blizn.
 4. Nie można robić okładów z moczu na oparzone miejsca. Ta dawniej stosowana domowa metoda może spowodować rozwój zakażenia.
 5. Nie możemy przekłuwać pęcherzy, które powstały wskutek oparzenia, stanowią one swego rodzaju naturalny opatrunek.
 6. Opatrunek zmieniamy stosunkowo rzadko, w przypadku wysięku co 2 dni, jeśli rana nie jątrzy się nawet co 7 dni. Zbyt częsta zmiana opatrunku działa drażniąco i zakłóca procesy naprawcze.
Zdjęcie Schłodzić, posmarować i zabandażować? Sprawdź prawidłowe postępowanie w przypadku oparzenia. #3

Ważne

Pamiętajmy, że jeśli oparzenie jest rozległe i mimo podjęcia odpowiednich kroków towarzyszy mu ciągła bolesność, pojawia się coraz silniejsze zaczerwienienie, ciepłota i brzydki zapach należy skontaktować się ze specjalistą.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną