3 badania, które warto wykonać po powrocie z wakacji?

Patrycja

Zdrowie

17.08.2021 23:45

3 badania, które warto wykonać po powrocie z wakacji?

Wakacje to czas, który każdy z nas planuje dość szczegółowo. Od tego, gdzie pojedziemy, aż po ostatnią rzecz spakowaną do torby. Jednak nie tylko beztroski czas urlopu dobrze przygotować pieczołowicie, ale i zarezerwować chociaż jeden dzień po jego powrocie. Po co? Żeby wykonać 3 zestawy badań wartych uwagi po powrocie z wakacji.

 

Po urlopie warto poświęcić czas na sprawdzenie, czy nasz organizm czuje się tak samo wypoczęty, jak my. To, że po wakacjach wydaje nam się, że jesteśmy zregenerowani i zrelaksowani to naturalne uczucie. Jednak, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku i cieszyć się pełnią zdrowia wskazane jest udanie się na badania. Te zalecane po sezonie wakacyjnym to badania, dzięki którym wykryjemy ewentualną chorobę lub niedobór na wczesnym etapie.

Pasożyty        

Każdy z nas dba o higienę, myje owoce i warzywa przed jedzeniem, pije tylko przegotowaną, filtrowaną lub butelkowaną wodę. Przestrzeganie podstawowych zasad nie zawsze jednak jest w stanie uchronić nas przed pasożytami. Szczególnie podczas wyjazdów i wycieczek, kiedy to pluskamy się w basenach, korzystamy z nieswoich naczyń, często jemy na mieście lub na szybko w drodze. Po wakacjach zawsze warto wykonać badania na obecność pasożytów w kale.

Zdjęcie 3 badania, które warto wykonać po powrocie z wakacji? #1

Witamina D

Wakacje to czas, kiedy każdy z nas zapomina o suplementach diety i cieszy się beztroską. Niektórzy z nas celowo jednak odstawiają witaminę D z obawy, że ją przedawkują. Badania pokazują natomiast, że większość z nas ma duże niedobry tej witaminy i nawet ekspozycja na słońce w połączeniu z suplementacją bywa niewystarczająca. Jeśli wiec zrobiliście sobie przerwę nie tylko od pracy, ale i od suplementów, koniecznie oznaczcie poziom witaminy D3.

Borelioza

Borelioza to zakaźna choroba, która przenoszona jest przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi wskutek ukąszenia przez insekta, co nie zawsze może  być przez nas zauważone. Chociaż rzadko się to zdarza, czasami kleszcz samoistnie odpadnie, zdążając jednak wcześniej poczęstować nas bakterią zwaną krętkiem borelli. Początek choroby nie daje charakterystycznych objawów, dlatego ta w większości przypadków wykrywana jest na bardzo późnym etapie. Szybka diagnostyka natomiast umożliwi włączenie leczenia i zminimalizowanie szkód. W celu postawienia wstępnej diagnostyki należy wykonać test przesiewowy Borelioza - p/c IgG lub Borelioza - p/c IgM.

 

Zdjęcie 3 badania, które warto wykonać po powrocie z wakacji? #2

Wyżej wymienione badania wykonacie w każdym laboratorium. Możecie poprosić o skierowanie na badania swojego lekarza pierwszego kontaktu lub zrobić je na własną rękę, również bez skierowania.