Ponad połowa nas ma alergie. Czym to jest spowodowane?

Patrycja
Zdrowie
09.08.2021 20:21
Ponad połowa nas ma alergie. Czym to jest spowodowane?

Eksperci alarmują, że w ostatnich latach w wielu krajach na świecie nastąpił znaczący wzrost występowania alergii. Już co druga osoba zmaga się z ich objawami. Dowiedz się czym jest to spowodowane?

Już co drugi człowiek zmaga się z objawami alergii!

Eksperci alarmują, że już co drugi Europejczyk może zmagać się z objawami alergii. W rozmowie z portalem Natemat.pl profesor Marek Jutel, prezydent Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, wskazuje, że w ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost występowania alergii. Zwłaszcza jeśli chodzi o alergie oddechowe, alergiczny nieżyt nosa i spojówek, astmę oskrzelową i atopowe zapalenie skóry, a także alergie pokarmowe.

Dlaczego tyle osób zmaga się z alergiami?

Obecnie coraz więcej osób zmaga się z chorobami alergicznymi. Może być to wywołane zmianami cywilizacyjnymi, stylem życie, dietą, osłabieniem układu odpornościowego, wpływem środowiska i jego zanieczyszczeniem (smogiem, spalinami, dymem tytoniowym).

Zdjęcie Ponad połowa nas ma alergie. Czym to jest spowodowane? #1

Jakie są najczęstsze objawy alergii?

Sezonowe alergie charakteryzują się wieloma objawami takimi jak: nieżyt nosa, katar, kichanie, kaszel, zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu oraz zmiany skórne, takie jak wysypka, pokrzywka, a także obrzęki czy duszności. Pojawiają się regularnie, o określonych porach roku. Są uciążliwe, jednak przebiegają w miarę łagodnie i ustępują po zażyciu leków przeciwalergicznych.

Alergie pokarmowe związane są ze spożyciem pokarmu, który wywołuje uczulenie. Ich objawy to zazwyczaj nudności, wymioty, kurczowy ból brzucha, biegunka. Może pojawiać się wstrząs anafilaktyczny i atopowe zapalenie skóry.

Jak walczyć z alergią?

  1. Przede wszystkim staraj się unikać alergenów. Nie zawsze jednak możemy całkowicie uniknąć kontaktu z pyłkami traw, kwiatów i drzew, które szybko rozprzestrzeniają się na duże odległości.
  2. Staraj się ograniczyć kontakt z alergenami, unikaj miejsc, gdzie jest ich najwięcej. Oprócz tego ogranicz spacery w słoneczne i wietrzne dni.
  3. Zawsze noś ze sobą krople do oczu i nosa oraz okulary przeciwsłoneczne.
  4. Po powrocie do domu weź prysznic i wypierz ubrania, aby pozbyć się zalegających na ciele i tkaninach alergenów.
  5. Stosuj leki przeciwalergiczne, które pomogą zwalczyć nieprzyjemne objawy alergii.
  6. Jeśli to nie pomaga, a objawy alergii są silne i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, skontaktuj się z alergologiem. Lekarz zdiagnozuje rodzaj alergii wdroży odpowiednie leczenie.
  7. Odczul się! Immunoterapia polega na podawaniu choremu szczepionki, zawierającej odpowiednią dawkę alergenu, która jest zwiększana. Po pewnym czasie dojdzie do oswojenia się z alergenem i utraty nadwrażliwości.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną