Pozycje ułatwiające oddychanie w razie ataku duszności!

Patrycja
Zdrowie
11.05.2021 18:35
Pozycje ułatwiające oddychanie w razie ataku duszności!

Co robić podczas ataku duszności? Jak udzielić pomocy osobie która ma problemy z oddychaniem? Jakie pozycje ułatwiają oddychanie w przypadku ataku? Dowiesz się z poniższego artykułu!

Zdjęcie Pozycje ułatwiające oddychanie w razie ataku duszności! #1

Czym są duszności?

Duszności, czyli subiektywne odczucie braku powietrza, problemy z zaczerpnięciem tchu i oddychaniem, mogą być zarówno objawem, jak i skutkiem wielu chorób. Mogą wynikać z zapalenia płuc, COVID-19, astmy, zawału serca, pojawiać się podczas wysiłku fizycznego, napadu paniki albo silnego stresu. Często towarzyszy im niepokój i strach, co dodatkowo może nasilić ich występowanie. Dowiedz się, jak postępować w przypadku pojawienia się duszności.

Te pozycje ułatwiają oddychanie w razie ataku duszności

Poznaj pozycje, które zmniejszają duszności i ułatwiają oddychanie. Zostały udostępnione przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów, która przetłumaczyła informator opracowany przez Światową Organizację Zdrowia: „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”.

Zdjęcie Pozycje ułatwiające oddychanie w razie ataku duszności! #2
  1. Ułożenie na boku z podparciem: Połóż się na boku z lekko ugiętymi kolanami, głowa i szyja niech zostaną podparte poduszkami.
  2. Pozycja siedząca z pochyleniem do przodu: Usiądź przy stole i pochyl górną część tułowia do przodu. Oprzyj głowę i szyję na poduszce (lub bez niej), a ramiona ułóż luźno na stole.
  3. Pozycja siedząca z pochyleniem do przodu (bez podparcia): Usiądź na krześle i pochyl się do przodu w taki sposób, aby łokcie spoczywały na kolanach lub podłokietnikach fotela.
  4. Pozycja stojąca z pochyleniem do przodu i podparciem: Stojąc, pochyl się do przodu i oprzyj rękoma o parapet lub inny stabilny przedmiot (np. krzesło lub fotel).
  5. Pozycja stojąca z podparciem pleców: Oprzyj się plecami o ścianę, ręce opuść luźno wzdłuż tułowia. Stopy powinny być lekko rozstawione i znajdować się w odległości około 30 cm od ściany.

Pierwsza pomoc podczas ataku duszności

  1. W przypadku pojawienia się ataku duszności przede wszystkim uspokój chorego. Niepokój i stres tylko pogarszają funkcje oddechowe.
  2. Pomóż mu przyjąć jedną z opisanych powyżej dogodnych pozycji, które zmniejszą duszności.
  3. Zapewnij dostęp do świeżego powietrza.
  4. Pozostań przy chorym, aż jego stan się uspokoi. W razie nasilonego ataku duszności, koniecznie wezwij karetkę.

Zdjęcie Pozycje ułatwiające oddychanie w razie ataku duszności! #3

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Duszności zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. Dodatkowo jeśli towarzyszy im ból w klatce piersiowej, utrata przytomności, krwioplucie, należy niezwłocznie wezwać karetkę.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną