Pierwsze tygodnie ciąży- na co uważać?

Patrycja

Zdrowie

20.07.2021 12:24

Pierwsze tygodnie ciąży- na co uważać?

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Jej początek, czyli pierwsze 12. tygodni jest szczególnie ważny dla rozwoju płodu oraz dla przyszłej mamy. Dowiedz się, na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży, czyli pierwsze 12 tygodni to czas, który wypełniony jest szczęściem, ale też wieloma obawami. Choć ciąża nie jest jeszcze widoczna dla innych, to ten czas może być szczególnie trudny dla przyszłej mamy i dawać jej się mocno we znaki. W ciele kobiety rozwija się nowe życie, z czym wiążą się ogromne zmiany w organizmie.

Zdjęcie Pierwsze tygodnie ciąży- na co uważać? #1

Rozwój dziecka

Od zapłodnienia aż do końca pierwszego trymestru zarodek bardzo intensywnie się rozwija. Na początku ciąży powstają wszystkie układy i narządy wewnętrzne, dlatego wtedy dziecko jest najbardziej wrażliwe na czynniki, które mogą zaburzyć jego rozwój. To okres, w którym przyszła mama musi szczególnie na siebie uważać.

Pierwsze objawy ciąży

Do pierwszych objawów ciąży zwykle zalicza się złe samopoczucie, senność, nudności i wymioty. Może pojawiać się niechęć do określonych smaków i zapachów. Z powodu niechęci do jedzenia i wymiotów, część kobiet na początku ciąży może tracić na wadze nawet kilka kilogramów. Oprócz tego może pojawiać się obrzmienie i bolesność piersi, bóle w podbrzuszu, kłucie jajników, dolegliwości ze strony kładu pokarmowego: wzdęcia, uczucie pełności. Występuje częstsza potrzeba oddawania moczu, która wynika ze zwiększonego przepływu krwi przez nerki oraz ucisku powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Czasami dolegliwości te są łagodne, a czasem mogą zaburzać normalne, codzienne funkcjonowanie ciężarnej.

Zdjęcie Pierwsze tygodnie ciąży- na co uważać? #2

Na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy kobieta jest najbardziej narażona na poronienie. W ciągu pierwszych dwunastu tygodni poronieniu ulega nawet 25% ciąż. Dlatego ciężarna powinna w tym czasie szczególnie na siebie uważać.

Na samym początku ciąży wstrząsy mogą być dla zarodka groźne. Z tego powodu niewskazany jest duży wysiłek fizyczny oraz uprawianie ekstremalnych sportów oraz takich, które wiążą się ze wstrząsami: jazda konna, na rowerze, rolkach, na nartach, wspinaczki wysokogórskie.

Z codziennej diety należy wyeliminować używki: alkohol i papierosy, narkotyki, dopalacze. Także żywność wysokoprzetworzoną, surowe mięso, ryby i jaja, mocną kawę i herbatę.

Pierwsze tygodnie ciąży to czas na wprowadzenie odpowiedniej diety i suplementacji witamin i składników mineralnych: kwasu foliowego, kwasu DHA, jodu, żelaza, witaminy D.

Trzeba zrezygnować z pewnych zabiegów kosmetycznych, z użyciem kwasów, lasera, fali uderzeniowej, drenażu limfatycznego, makijażu permanentnego, tatuażu. Odradza się opalanie w solarium i na mocnym słońcu, korzystanie z sauny i długich gorących kąpieli.