Ataki złości u dziecka, jak sobie z nimi radzić?

Patrycja
Newsy
03.03.2021 12:38
Ataki złości u dziecka, jak sobie z nimi radzić?

Ataki złości występują już u niemowląt. Jednak znacznie częściej borykają się z nimi rodzice starszych dzieci. Dowiedz się co robić, gdy Twoje dziecko wpadnie w złość. Jak radzić sobie z wybuchami? Przedstawiamy praktyczne wskazówki.

Zdjęcie Ataki złości u dziecka, jak sobie z nimi radzić? #1

Napady złości u dzieci

Płacz, krzyki, wpadanie w szał, rzucanie się na podłogę, wyrywanie się i uciekanie, to częste objawy wybuchów złości u dzieci. Takie ataki mogą zdarzać się u dzieci często i być spowodowane wieloma sytuacjami. Rodzice są przerażeni, gdy je obserwują, ale nie ma powodów do niepokoju. Takie zachowania się zdarzają. Dowiedz się, co robić w takich sytuacjach. Jak reagować i postępować, by dziecko się uspokoiło?

Przyczyny ataków złości u dzieci

Napady złości u dzieci mogą być spowodowane różnorodnymi sprawami. Czasem przyczyniają się do tego wydarzenia z dnia codziennego, nieotrzymanie tego, czego chcą, a czasem ciężko je w jakikolwiek sposób wytłumaczyć.

Podczas napadów złości dzieci zachowują się agresywnie, ponieważ nie wiedzą jak inaczej mają osiągnąć to, czego chcą i nie wiedzą, jak sobie poradzić z odczuwanymi negatywnymi emocjami.

Zdjęcie Ataki złości u dziecka, jak sobie z nimi radzić? #2

Jak radzić sobie z atakami złości u dzieci?

  • Nie opuszczaj dziecka w trakcie napadu złości, poczekaj przy nim, aż się uspokoi. Przeczekaj wybuch.
  • Bądź przy dziecku, pozwól mu się wykrzyczeć, jednocześnie trzymaj nerwy na wodzy.
  • Bądź cierpliwa i zachowaj spokój. Okaż dziecku zrozumienie i empatię.
  • Podczas wybuchu trwaj przy swoim zdaniu, bądź konsekwentna. Nie pozwalaj dziecku na coś dla świętego spokoju, to go nauczy, że jego zachowanie działa.
  • Po wybuchu przytul dziecko i spokojnie, bez krzyków porozmawiajcie o tym, co się stało.
  • Jeśli dziecko próbuje Cię bić, odsuń się i powiedz stanowczo „stop”. Odejdź i zajmij się czymś innym.Zdjęcie Ataki złości u dziecka, jak sobie z nimi radzić? #3
  • Podczas rozmowy stosuj proste komunikaty i nie podejmuj dyskusji z dzieckiem. Przekaż mu w jasny sposób to, co masz do powiedzenia. Jeśli wciąż histeryzuje, poinformuj, że porozmawiacie, jak się uspokoi.
  • Zapytaj dziecko o jego uczucia i emocje, po czym wyjaśnijcie sobie sytuację.
  • Powiedz dziecku, że jego zachowanie nie może się powtarzać. Uświadom je, że niczego nie osiągnie płaczem, krzykiem, wymuszaniem i agresją.
  • Przede wszystkim musisz zrozumieć, dlaczego nasze dziecko wpada w złość, wtedy łatwiej będzie unikać takich zachowań w przyszłości.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną