Najskuteczniejszy środek na kleszcze! Naukowcy potwierdzają jego działanie

Katarzyna

Newsy

12.07.2021 9:08

Najskuteczniejszy środek na kleszcze! Naukowcy potwierdzają jego działanie

Wycieczki do lasu czy parku to teraz codzienność przy pięknej pogodzie. Polscy naukowcy wskazali czym można walczyć z kleszczami!

Zdjęcie Najskuteczniejszy środek na kleszcze! Naukowcy potwierdzają jego działanie #1

Piesze wycieczki

Latem chętnej chodzimy do lasu czy parku na spacery, ponieważ pogoda sprzyja takim wycieczkom. Niestety takie wyprawy niosą ze sobą ryzyko złapania kleszcza, które znajdują się w trawie lub spadają z drzew. Ugryzienie kleszcza niesie niestety ze sobą ryzyko zachorowania na boreliozę, anaplazmozę, gorączkę Q, salmonellozę czy tularemię.

Domowe sposoby na kleszcze

Walczyć z kleszczami można domowymi sposobami i np. przed pójściem do lasu wziąć kąpiel oraz nie smarować się mocno pachnącymi kremami bowiem zapach np. wanilii czy naszego potu przyciąga kleszcze. Najlepiej też ubrać ciuchy z długim rękawem, aby kleszcze nie miały jak wgryźć się w naszą skórę. Na kleszcze można też zastosować również specjalne spreje, które można kupić zarówno w aptece, jak i w drogerii. Preparatów tych jest dość sporo, a ich zadaniem jest odstraszenie kleszczy i uchronienie nas przed przyniesieniem ich do domu. Mają one jednak krótkotrwałe działanie i mogą nie wystarczyć na cały nasz pobyt w lesie czy parku.

Zdjęcie Najskuteczniejszy środek na kleszcze! Naukowcy potwierdzają jego działanie #2

Repelenty 

Repelenty to środki, które potrafią odstraszyć szkodniki, owady czy pająki. Są bardzo pomoce w walce z gatunkami, które przenoszą choroby odzwierzęce. Repelenty mogą generować zarówno nieprzyjemny zapach, jak i światło czy dźwięk, który odstrasza owady czy gryzonie. Środki ten są w stanie ochronić nas przed kleszczami na dłuższy czas, dlatego nie stanowią już dla nas takiego zagrożenia.

Odkrycie polskich naukowców

W Polsce pojawia się coraz więcej kleszczy, dlatego polscy naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii rozpoczęli poszukiwania najskuteczniejszego repelentu na te stworzenia. Wzięli oni pod lupę DEET, IR3535, ikarydynę oraz mieszaninę trzech substancji: DEET, IR3535 i geraniolu. Z badań wynikło, że najdłużej działającym środkiem na kleszcze okazało się DEET, który bardzo dobrze odstrasza kleszcza łąkowe. Według badań DEET nawet po 90 minutach od aplikacji nadal chroni nas w 100 proc. przed kleszczami, a po upływie 7 godzin jego ochrona znajduje się na poziomie 90%, gdzie inne substancje w ogóle przestały po tym czasie działać.

Zdjęcie Najskuteczniejszy środek na kleszcze! Naukowcy potwierdzają jego działanie #3

Środki z DEET

DEET obecnie również jest stosowany w walce z kleszczami, ponieważ jest on jednym ze składników preparatów na odstraszanie kleszczy. Co ciekawe stosuje się go również w spray przeciw komarom. Jednak badania, których wyniki ukazały się w BMC Biology w 2012 roku, pokazały, że może mieć działanie neurotoksyczne. W związku z tym Unia Europejska zaleciała, aby podczas wydania zezwoleń na produkcję produktów z udziałem DEET, były zachowane specjalne środki ostrożności. Między innymi do produktów z DEET w składzie musi być wydawana ulotka, gdzie jest zapisane, w jakiej ilości produkt ten może być stosowany oraz jak często można go używać. Środków z DEET nie powinny używać kobiety w ciąży, dzieci do 2 roku życia, a dla dzieci do 12 roku życia preparaty te powinny być stosowane tylko w ostateczności.