Ważne zmiany w spadkach! Rząd szykuje nowe przepisy. Co się zmieni?

Agnieszka
Newsy
19.06.2023 12:01
Ważne zmiany w spadkach! Rząd szykuje nowe przepisy. Co się zmieni?

 Nadchodzą zmiany dotyczące dziedziczenia. Uchwalona bowiem została kolejna nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu rodzinnego. Na jakie zmiany musimy być gotowi?

Mniejszy krąg spadkobierców ustawowych

W piątek Sejm uchwalił nowelizację, która wprowadza zmiany dotyczące dziedziczenia. Zmniejsza się między innymi krąg osób uprawnionych do dziedziczenia w jednym z przypadków.

Mowa o sytuacji, w której jeden z dziadków spadkodawcy nie dożył otwarcia spadku. Obecnie, przy dziedziczeniu ustawowym, do dziedziczenia uprawnieni są dalsi zstępni dziadków spadkodawcy - wnuki stryjeczne i cioteczne.

Nowe przepisy usuwają te osoby z listy spadkobierców ustawowych. Dzięki temu, jak twierdzi rząd, uda się uniknąć sytuacji, w które spadek dziedziczy ktoś, kto miał znikomy kontakt ze zmarłym.

Odrzucenie spadku w imieniu dzieci

Obecnie w prawie jest tak, że rodzic może bez problemu odrzucić zadłużony spadek. Przechodzi on jednak wtedy na dzieci, a rodzic ma sześć miesięcy na otrzymanie zgody sądu rodzinnego na możliwość odrzucenia spadku również w imieniu dzieci, chyba że dziecko zostanie powołane do spadku obok rodzica i wystąpi tzw. konflikt interesu.

Po wejściu w życie nowych przepisów decyzja sądu nie będzie konieczna. Rodzic bez problemu będzie mógł zrzec się spadku w imieniu swoich małoletnich dzieci.

Rozszerzenie przesłanek uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia

Spadkobiercą niegodnym dziedziczenia może stać się do teraz osoba, która uporczywie uchyla się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, zwłaszcza ustanowionego umową lub orzeczeniem sądowym. 

Oprócz tego, na liście czynników wpływających na bycie niegodnym dziedziczenia jest dopuszczenie się ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy czy nakłanianie go podstępem lub groźbą do sporządzenia (lub odwołania) testamentu.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat oraz podpisana przez prezydenta. Następnie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia zapisów ustawy, wejdą one w życie. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną