Te owady wpadają do ust i wplątują się we włosy! Czy są groźne?

Patrycja

Ogród

08.07.2021 11:25

Te owady wpadają do ust i wplątują się we włosy! Czy są groźne?

Te sporych rozmiarów owady, latają głównie wieczorami, często wplątują się we włosy i wpadają do ust. Są zmorą spacerowiczów i rowerzystów! W Polsce ma miejsce inwazja guniaka czerwczyka

Inwazja guniaka czerwczyka

Jak co roku na przełomie czerwca i lipca, w naszym kraju ma miejsce inwazja guniaka czerwczyka. Ten sporych rozmiarów owad, jest prawdziwą zmorą dla spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Guniaki latają chmarami, zwłaszcza wieczorami, mocno w nas uderzają, odbijają się i spadają na ziemię lub wczepiają pazurkami w ubranie, skórę lub włosy.

Zdjęcie Te owady wpadają do ust i wplątują się we włosy! Czy są groźne? #1

Guniak czerwczyk – co to za owad?

Choć wyglądem przypominają chrabąszcze i często są z nimi mylone, tak naprawdę to inny gatunek! Guniak czerwczyk mierzy około 2 cm, całe jego ciało pokryte jest gęstymi, dość długimi włoskami. Te latające owady występują w żółtobrunatnym lub brunatnym kolorze.

Gdzie można spotkać te owady?

Guniaki występują praktycznie w całej Polsce. Pojawiają się w czerwcu i można je obserwować do końca lipca. Są aktywne głównie wieczorem i nocą, dlatego nieczęsto się je widuje za dnia. W ciągu dnia guniaki ukrywają się wśród roślin oraz w koronach drzew. Występują w lasach, na łąkach, w ogrodach, na działkach, parkach i przy zbiornikach wodnych. Są prawdziwym utrapieniem biegaczy i rowerzystów, mogą wzbudzić swoim wyglądem niechęć i dreszcz obrzydzenia. Czy te owady są groźne dla człowieka? 

Zdjęcie Te owady wpadają do ust i wplątują się we włosy! Czy są groźne? #2

Czy guniaki są groźne?

Guniaki są głośne, szybkie i mogą uprzykrzyć życie. Latają bez składnie całymi chmarami, często wpadając na różne przeszkody. Wabi je światło, dlatego gromadzą się przy latarniach i czasem wlatują do mieszkań i domów przez otwarte okna.

Guniaki wywołują dreszcz obrzydzenia, ale tak naprawdę nie są groźne dla ludzi. Nie gryzą ludzi ani zwierząt, żywią się wyłącznie roślinami. Niestety są utrapieniem leśników, ponieważ te owady są niezwykle żarłoczne. Zazwyczaj zjadają liście i owoce różnych drzew i krzewów, a także igły sosen.

 

Zdjęcie Te owady wpadają do ust i wplątują się we włosy! Czy są groźne? #3