10 faktów, dzięki którym możesz uratować życie sobie lub innym

10 faktów, dzięki którym możesz uratować życie sobie lub innym

Czasami zdarzają się sytuacje, w których nie wiesz jak się zachować lub strach przejmuje nad tobą kontrolę. Poznaj kilka faktów, które mogą w przyszłości uratować życie tobie lub innym.

Zdjęcie 10 faktów, dzięki którym możesz uratować życie sobie lub innym #1

Przydatne informacje 

Życie jest nieprzewidywalne i nigdy nie wiesz, co może się przytrafić ci lub twoim bliskim. W stresujących sytuacjach często stres przejmuje nad tobą kontrolę, przez co możesz stracić zdolność logicznego myślenia. Poznaj 10 faktów, które przyszłości mogą ci się przydać i uratują życie tobie lub twoim bliskim.

1) Zapach gazu

Coraz więcej domów jest wyposażonych w gaz, którym można ogrzewać dom, wodę czy na nim gotować. Jeśli jednak poczujesz zapach gazu w swoim domu, to nigdy w takiej sytuacji nie włączaj światła, nawet jeśli zapach gazu poczułaś w nocy. Iskra prądu, która powstaje podczas zapalania żarówki, może spowodować wybuch nagromadzonego gazu.

2) Jadowite zwierzęta

Natura potrafi zadziwiać nawet po tylu latach. Będąc na wakacjach, często masz do czynienia z różnymi rodzajami zwierząt. Niektóre z nich są bardzo barwne i kolorowe. Te cechy oznaczają, jednak, że zwierzę to jest jadowite, a im bardziej kolorowe, tym bardziej niebezpieczne.

3) Zwalony budynek 

Jeśli kiedyś dojdzie do sytuacji, że znajdziesz się w zawalonym budynku, wtedy musisz racjonalnie rozdysponować swoje siły. Jeśli nie jesteś w stanie sama wyciągnąć się spod gruzów, wtedy nie zużywaj energii na krzyki i wołanie o pomoc. Zamiast zdzierać sobie gardło i tracić cenną energię, lepiej zacznij miarowo i regularnie pukać o jakąś powierzchnię, aby czynność ta wydawała dźwięk. Dzięki temu ratownikom czy psom tropiącym łatwiej będzie to ciebie dotrzeć.

Zdjęcie 10 faktów, dzięki którym możesz uratować życie sobie lub innym #2

4) Zapach ryb 

Jeśli jesteś w domu i poczujesz zapach ryb to bardzo prawdopodobne, że pali się gniazdko lub inne elektryczne urządzenie. Sprawdź, wtedy skąd dochodzi zapach ryb i czy dany przedmiot lub gniazdko nie przegrzewa się, ponieważ może wtedy dojść do pożaru. Co prawda elementy, które mają styczność z prądem są wytwarzane z produktów odpornych na wysokie temperatury, jednak lepiej dmuchać na zimne.

5) Pies przewodnik

Osoby, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się, zazwyczaj korzystają z pomocy psów przewodników. Jeśli kiedykolwiek zauważysz psa przewodnika bez swojego właściciela, wtedy jest to znak, że mogło mu się coś stać. Nie wahaj się i pójdź tam, gdzie pies chce cię zaprowadzić, ponieważ jego właściciel może potrzebować pomocy. Psy przewodniki oddalają się od swoich właścicieli tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Zdjęcie 10 faktów, dzięki którym możesz uratować życie sobie lub innym #3

6)  Białe źrenice 

Dziś robisz zapewne wiele zdjęć, aby uwiecznić niektóre chwile. Na zdjęciach ze starych aparatów często źrenice wyglądały jak czerwone punkciki. Jeśli jednak zauważysz, że na zrobionych przez ciebie zdjęciach ktoś ma białe źrenice, wtedy szybko pokieruj go do okulisty, ponieważ jest to oznaka jednej z groźnych chorób oczu.

7) Ucieczka przed pszczołami lub osami

Jeśli natkniesz się na osy czy pszczoły, to zapewne zaczynasz wtedy przed nimi uciekać i jest to normalna reakcja. Jedną z rad w tym wypadku jest schowanie się do wody, jednak owady są mądre i poczekają, aż się wynurzysz. Lepiej jest uciekać do czasu, aż znudzą się pościgiem i odpuszczą.

Zdjęcie 10 faktów, dzięki którym możesz uratować życie sobie lub innym #4

8) Niedopasowane baterie

Czasami zdarza się kupić baterie, które nie pasują akurat do danego urządzenia, bo są np. za małe. Jeśli jednak musisz uruchomić dane urządzenie, a nie masz innych baterii, to możesz wykorzystać folię aluminiową i włożyć ją między baterią a metalową blaszką, ponieważ folia przewodzi prąd. Dzięki temu popłynie on z baterii do urządzenia. 

9) Kwadraty na wodzie

Czas kąpieli w jeziorach trwa w najlepsze, ponieważ rozpoczęły się wakacje. Jeśli jednak przed wejściem do wody zauważysz, że tworzą się na niej kwadraty, to lepiej zrezygnuj z pływania w tym miejscu, ponieważ są one oznaką silnych prądów, które szaleją pod powierzchnią wody.

Zdjęcie 10 faktów, dzięki którym możesz uratować życie sobie lub innym #5

10) Ukryty gwizdek

Większość plecaków jest teraz wyposażona w wiele przegródek czy komór . Obecnie plecaki w sprzączkach są również wyposażone gwizdek, dzięki któremu możesz zagwizdać, gdybyś zgubiła się np. w lesie.

Katarzyna

Polecane