Inwazja owadów w domach. Czy wtyki amerykańskie są groźne?

Inwazja owadów w domach. Czy wtyki amerykańskie są groźne?

W sezonie jesiennym coraz częściej na naszych balkonach, tarasach i w domach pojawiają się brązowo-czarne owady z długimi odnóżami. To wtyki amerykańskie! Jak je rozpoznać? Po charakterystycznym, bardzo nieprzyjemnym zapachu. Dowiedz się, czy te owady są niebezpieczne i jak skutecznie się ich pozbyć.

Zdjęcie Inwazja owadów w domach. Czy wtyki amerykańskie są groźne? #1

Wtyki amerykańskie- charakterystyka

Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) to owad pochodzący z Ameryki, który w ostatnich latach przywędrował także do Europy, w tym także do Polski. Jesienią możemy go spotkać w naszych domach, ponieważ wtedy zaczynają szukać schronienia i miejsca do przezimowania.

To owad o wielkości 1,5- 2cm, brązowo-czarnym kolorze, obłym ciele, pokrytym chitynowym pancerzem i cienkich, długich odnóżach. Na jego odwłoku rozmieszczone są charakterystyczne, małe, żółte plamki, a na udach kolce.

Uciążliwe szkodniki

Choć wtyki amerykańskie nie są niebezpieczne dla człowieka, są one bardzo inwazyjnymi szkodnikami, które powodują zamieranie drzew, wysysając z nich soki. Mogą wyrządzić też szkody w domach, ponieważ chowają się w trudno dostępnych zakamarkach i szczelinach, zdarza się też, że naruszają instalacje i rury.

Z tego powodu bardzo trudno jest pozbyć się ich z domu, ponieważ przez długi czas mogą kryć się i pozostawać dla nas niewidoczne.

Zdjęcie Inwazja owadów w domach. Czy wtyki amerykańskie są groźne? #2

Czy te owady są groźne?

Wtyki amerykańskie nie gryzą i nie atakują ludzi. Nie są groźne i nie musimy się ich bać. Jednak jeśli zauważymy owada w domu, musimy obejść się z nim bardzo delikatnie. Przestraszone owady, broniąc się, wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach!

Jak pozbyć się z domu wtyków amerykańskich?

Wtyki amerykańskie są bardzo trudne do zauważenia. Zazwyczaj wybierają ciemnie szczeliny i zakamarki w naszych domach. Chowają się w rogach szafek, pod listwami, w szczelinach podłogi, obok rur, gdzie trudno je znaleźć. Przestraszone owady wydzielają brzydki zapach, dlatego trzeba obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie.

Jeśli w swoim domu spotkamy wtyka amerykańskiego, powinniśmy nakryć go słoiczkiem i wynieść na zewnątrz. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zapachu, który owad wydziela w samoobronie.

Patrycja

Polecane