Białe plamki po opalaniu- czy są niebezpieczne?

Patrycja

Zdrowie

29.06.2021 20:49

Białe plamki po opalaniu- czy są niebezpieczne?

Po opalaniu na Twojej skórze pojawiły się białe plamki? Dowiedz się, z jakiego powodu powstają i czy mogą być niebezpieczne. Poznaj sposoby na zdrową i piękną opaleniznę.

Czym są białe plamki po opalaniu?

Białe plamki powstające na skórze po opalaniu są efektem odbarwienia, czyli hipopigmentacji. Mogą się pojawiać gdy w pewnych miejscach, gdy na ciele brakuje barwnika melaniny.

Jaśniejsze plamki na skórze mogą się pojawiać na skutek intensywnego opalania, gdy nasza skóra się złuszczy. Nie są one groźne i znikają po kilku tygodniach, gdy naskórek się regeneruje.

Zdjęcie Białe plamki po opalaniu- czy są niebezpieczne? #1

Takie białe plamki mogły znajdować się na skórze już wcześniej, ale ich nie zauważyliśmy. Mogą to być blizny lub odbarwienia.

Plamki mogą też świadczyć o poważniejszych schorzeniach: bielactwie, zakażeniu grzybiczym lub liszaju twardzinowym.

Jedną z przyczyn powstania na skórze białych plamek po opalaniu, jest odpowiedź organizmu na przyjmowane leki (antykoncepcyjne, antybiotyki, beta-blokery, leki moczopędne, maści przeciwtrądzikowe) lub preparaty ziołowe (na bazie dziurawca, rumianku, arcydzięgla).

Sposoby na zdrową i piękną opaleniznę

Jeśli marzysz o pięknej złocistej opaleniźnie, przestrzegaj pewnych zasad. Pozwolą Ci zachować ją na dłużej, uniknąć poparzeń i ochronić się przed szkodliwym promieniowaniem!

Zawsze używaj kremu z filtrem

Podczas opalania zawsze stosuj kremy z filtrem, które ochronią Cię przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz oparzeniami słonecznymi. Na dodatek zapewnią piękną opaleniznę na długi czas.

=

Zdjęcie Białe plamki po opalaniu- czy są niebezpieczne? #2

Wybierz odpowiednie kosmetyki

Pamiętaj o dopasowaniu faktora SPF do Twojej karnacji, czasu opalania i siły promieniowania. W lecie wybieraj kremy ochronne z faktorem SPF 30 do SPF 50. Jeśli masz bardzo jasną karnację lub wrażliwą skórę, sięgaj po preparaty z najwyższym filtrem SPF 50. Osoby z ciemną karnacją mogą sięgać po niec słabsze filtry z SPF 20.

Kremuj się kilka razy w trakcie opalania

Krem nakładaj na skórę na około pół godziny przed wyjściem na słońce, aby miał czas dobrze się wchłonąć. Pamiętaj, że posmarowanie się kremem jeden raz, nie zapewni wystarczającej ochrony. Trwałość kosmetyku wynosi maksymalnie 1- 2 godziny. Gdy wchodzimy do wody, wycieramy się ręcznikiem lub się pocimy, powinniśmy ponownie nałożyć preparat.

Chroń te części ciała

Podczas opalania zwróć szczególną uwagę na twarz, dekolt i ręce. Na co dzień te części mają największy kontakt z promieniowaniem, dlatego musimy je dodatkowo chronić. Nie zapominaj o posmarowaniu ust pomadką z filtrem ochronnym i założeniem okularów przeciwsłonecznych.

Nie leż za długo na słońcu

Unikaj wychodzenia na słońce, gdy promieniowanie jest najsilniejsze. Nie opalaj się w godzinach między 11:00 a 15:00. W tym czasie możesz łatwo się poparzyć, a w duże upały narazić na udar cieplny.