Trądzik różowaty- jak sobie z nim radzić?

Patrycja

Uroda

28.06.2021 19:37

Trądzik różowaty- jak sobie z nim radzić?

Ta przewlekła i zapalna choroba skóry twarzy może być problemem, z którym ciężko sobie poradzić. Dowiedz się, czym jest trądzik różowaty i jak się go pozbyć.

Trądzik różowaty- charakterystyka

Trądzik różowaty dotyczy wyłącznie dorosłych. Jego przyczyny nie zostały jednoznacznie poznane, a objawy trądziku mogą być nieswoiste, dlatego łatwo go pomylić z innymi schorzeniami. Wyróżniamy cztery rodzaje trądziku:

  1. Teleangiektatyczno-rumieniowaty – twarz jest zaczerwieniona, pojawia się stały lub tymczasowy rumień. Naczynka są rozszerzone i widoczne. Skóra piecze i może swędzieć.
  2. Grudkowato- krostkowy- oprócz tego, że twarz jest zaczerwieniona, pojawiają się na niej krostki i grudki.
  3. Dominujące zmiany przerostowe- skóra jest zgrubiała, nieregularna z drobnymi guzkami. Zmiany pojawiają się zwłaszcza na czole, policzkach i brodzie, może towarzyszyć im zapalenie mieszków włosowych.
  4. Postać oczna- w oczach często występuje jęczmienie i gradówki. Pozostałe objawy to uczucie swędzenia, pieczenia, kłucia oraz przekrwienie i łzawienie oczu.

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?

Przyczyn trądziku różowatego może być wiele, należą do nich między innymi: przyczyny genetyczne, zmiany hormonalne, zaburzenia w obrębie naczyń krwionośnych skóry twarzy, zaburzenia pracy układu pokarmowego, choroby tarczycy, stres, nadmierna ekspozycja na słońce. Trądzik może zaostrzać nieodpowiednia dieta bogata w ciężkie i tłuste potrawy, nadmierne przyjmowanie używek: alkoholu i papierosów, niektóre leki (glikokortykosteroidy lub leki obniżające cholesterol).

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego nie jest łatwe i przede wszystkim opiera się na wyeliminowaniu jego przyczyn. Gdy problem jest nasilony, dermatolog może przepisać antybiotyki, a dodatkowo konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Zdjęcie Trądzik różowaty- jak sobie z nim radzić? #1

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym pozwoli złagodzić jego objawy i unormować stan cery.

  • Oczyszczaj cerę miękką, niechlorowaną i letnią wodą. Nie używaj mydła, ani środków na bazie alkoholu, które dodatkowo mogą ją podrażnić i wysuszyć.
  • Po myciu nie wycieraj mocno twarzy ręcznikiem, a delikatnie ją osuszaj.
  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce. Podczas opalania zawsze stosuj kremy z filtrem o wysokim faktorze SPF 50.
  • Nie zapominaj o nawilżaniu- stosuj kosmetyki o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na twarzy tłustego filmu.
  • Stosuj preparaty do cery wrażliwej lub kosmetyki antybakteryjne z dodatkiem pantenolu, gliceryny, kwasu azelainowego lub salicylowego.
  • Skóra osób zmagających się z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, dlatego zrezygnuj z inwazyjnych zabiegów i peelingów mechanicznych.