Nawet 1 na 10 osób dotyka problem trądziku różowatego. Jak walczyć z tą przypadłością?

Agnieszka

Zdrowie

09.11.2022 8:29

Nawet 1 na 10 osób dotyka problem trądziku różowatego. Jak walczyć z tą przypadłością?

Wyróżnia się wiele typów zmian trądzikowych, przy czym to właśnie trądzik różowaty jest szczególnie problematyczny. Nie jest to tylko problem estetyczny. Powstające krostki i zaczerwienienie wynikają z osłabionych i płytko osadzonych kapilar. Skóra osób borykających się z trądzikiem różowatym jest cienka, delikatna, z tendencją do podrażnień. Jak walczyć z tego typu zmianami? Jakie kosmetyki pomogą, a czego unikać? Dowiedz się więcej! 

Czym jest i jak rozpoznać trądzik różowaty? 

Trądzik różowaty (acne rosacea) najczęściej jest problemem kobiet o jasnej karnacji, w wieku 30–50 lat. Nie jest to typowy trądzik pospolity, a odmienne schorzenie, wynikające głównie z niskiej elastyczności naczyń krwionośnych. Jest to przewlekła choroba zapalna, przez którą skóra potrzebuje szczególnego, troskliwego postępowania. 

Naczynia krwionośne osób z trądzikiem różowatym zwykle są płytko zlokalizowane, co jest cechą genetyczną. Dochodzi też do osłabienia ścian ich naczyń – wpływ na to mogą mieć zaburzenia hormonalne, dieta, stres. Pierwszymi objawami zwykle jest częste zaczerwienienie twarzy, które utrzymuje się długotrwale. W następnym etapie mogą pojawiać się teleangiektazje, czyli zmiany naczyniowe, takie jak poszerzone lub pękające naczynka (“pajączki”). W zaawansowanym stadium trądziku różowatego występują grudki i krostki, a nawet zwłóknienie gruczołów łojowych.  

Wybór kosmetyków do walki z trądzikiem różowatym

W przypadku trądziku zwykle wskazane jest stosowanie preparatów redukujących wydzielanie sebum skórnego. Jednak trądzik różowaty wymaga szczególnego postępowania. Zwykłe środki mogą nie tylko nie przynieść pożądanych efektów, ale nawet zaostrzyć objawy trądziku różowatego. Dzieje się tak, ponieważ wykwity najczęściej redukuje się poprzez ich wysuszenie. Z kolei cera naznaczona trądzikiem różowatym jest szczególnie wrażliwa i podatna na podrażnienia. 

Z uwagi na fakt, że trądzik różowaty wynika z osłabienia naczyń krwionośnych, do walki z nieestetycznymi zmianami nie wystarczą zwykłe kosmetyki. Wskazane jest natomiast stosowanie dermokosmetyków, takich jak np. produkty Avene z gamy Antirougeurs skupiającej się na redukcji zaczerwienienia.

Codzienna rutyna pielęgnacyjna przy trądziku różowatym

Niwelowanie objawów przewlekłych schorzeń skóry wymaga systematyczności. Tuż po przebudzeniu umyj twarz za pomocą łagodnego środka. Skóra po nocy jest tylko z pozoru czysta. Tak naprawdę gromadzą się na niej drobinki kurzu obecne na pościeli, a także sebum intensywnie produkowane nocą. Wieczorem natomiast podstawą jest usunięcie makijażu i dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Bezpieczne dla problematycznej cery z trądzikiem różowatym będzie mleczko Antirougeurs CLEAN od Avene, które nie tylko oczyszcza, ale też redukuje zaczerwienienia. 

Po oczyszczeniu cery zapewnij skórze dawkę energii w postaci skoncentrowanego serum. Systematycznie stosuj też kojące maseczki. Na noc warto nakładać kremy odżywcze o właściwościach regenerujących i wzmacniających naczynia krwionośne. W ciągu dnia natomiast nie zapominaj również o protekcji przeciwsłonecznej. Stosuj np. Antirougeurs UNIFY z filtrem SPF30, który dodatkowo wyrównuje koloryt, a tym samym maskuje rumień. Dzięki lekkiej konsystencji tego dermokosmetyku bez problemu możesz nałożyć makijaż.

Trądzik różowaty a unikanie czynników nasilających objawy 

Przewlekłe choroby skórne charakteryzują się tendencją do czasowego nasilania i ustępowania objawów. Trądzik różowaty należy do schorzeń, których objawy mogą być potęgowane przez czynniki zewnętrzne. Aby opanować zmiany, należy więc, obok troskliwej pielęgnacji, pamiętać o unikaniu tego, co może zaostrzać objawy. Podstawą w tym przypadku jest wnikliwa obserwacja potrzeb własnej skóry. Najczęściej jednak zmiany naczyniowe są potęgowane przez czynniki, takie jak:

  • Wahania temperatury – do mycia używaj letniej wody. Unikaj gorącego, jak i zimnego strumienia.
  • Pikantne potrawy – po zjedzeniu ostrego dania może pojawić się rumień, który u osób z trądzikiem różowatym utrzymuje się długotrwale. Dbaj więc o zdrową dietę. 
  • Niektóre produkty spożywcze – pokarmy mleczne mogą zaostrzać reakcje zapalne. 
  • Zanieczyszczenia – drobinki kurzu, smog czy chemikalia działają drażniąco na skórę. Unikaj pomieszczeń brudnych i zadymionych. 
  • Uszkodzenia mechaniczne – delikatna cera z trądzikiem różowatym może ulegać podrażnieniom nawet po pozornie niegroźnym przetarciu ręcznikiem. Unikaj więc jej pocierania i zbyt częstego dotykania dłonią. 
  • Peelingi – unikaj mechanicznego, intensywnego złuszczania warstwy rogowej. Wybieraj raczej metody łagodne, np. preparaty enzymatyczne. 
  • Zrezygnuj z kosmetyków potencjalnie drażniących, na bazie alkoholu, z dodatkiem konserwantów i sztucznych barwników oraz substancji zapachowych. 
  • Stres – relaksuj się, nie dopuszczaj do wyrzutów hormonów stresu, panuj nad emocjami i ciesz się z każdej chwili!

Materiał partnera