Czy dziecko powinno chodzić w kapciach?

Patrycja

Dom

June 29, 2021, 6:39 p.m.

Czy dziecko powinno chodzić w kapciach?

Czy dziecko powinno chodzić w kapciach w domu, a może w ogóle nie potrzebuje obuwia? Wielu rodziców się nad tym zastanawia. Jak dobrać odpowiednie obuwie dla dziecka i na co zwracać uwagę? Odpowiadamy na pytanie, czy maluch powinien chodzić w domu boso, czy w kapciach!

Jak dobrać odpowiednie obuwie dla dziecka?

Dobranie odpowiedniego obuwia dla dziecka jest bardzo ważne. Dobry but powinien być wykonany z elastycznej podeszwy i zginać się w 1/3 długości, w miejscu, gdzie zginają się palce. Wkładka powinna być płaska, bez żadnych podparć czy uwypukleń. But powinien być wygodny, lekki i przewiewny z cholewką do kostki. Zapiętek nie musi być sztywny, ponieważ staw skokowy porusza się też na boki i nie trzeba go dodatkowo usztywniać.

Zwróć na to uwagę

Źle dobrane obuwie dla dziecka może skutkować pojawieniem się problemów w późniejszym życiu. Nieodpowiednio dopasowane buty mogą powodować problemy w z układem ruchu i niekorzystnie wpływać na postawę oraz chodzenie.

W kapciach czy na bosaka?

Wielu rodziców zastanawia się, jak dzieci powinny chodzić po domu? Boso czy w kapciach? Fizjoterapeutka Rita Calderaro-Poczmańska rozwiewa wątpliwości w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Według ekspertów warunkiem dla rozwoju zdrowej stopy dziecka jest chód boso. Dziecko ewentualnie może chodzić w skarpetkach antypoślizgowych, zwłaszcza zimą, jeśli nie chcemy, aby dziecko się przeziębiło od chodzenia po zimnej podłodze.

Zdjęcie Czy dziecko powinno chodzić w kapciach? #1

Jakie korzyści przynosi chodzenie boso?

Już od najmłodszych lat maluch chodząc boso, uczy się swobodnego przenoszenia ciężaru ciała i obciążania stopy w różnych kierunkach. Gdy dziecko chodzi boso, uczy się także przemieszczać na palcach, dzięki czemu doskonali reakcje równoważne i rzadziej się przewraca.

Buty mogą krępować ruchy stóp i utrudniają stawianie pierwszych kroków. Ograniczają pracę mięśni, które znajdują się w stopie. Nie powinniśmy do tego dopuszczać, zwłaszcza gdy stopy dziecka dopiero się rozwijają.

Zdjęcie Czy dziecko powinno chodzić w kapciach? #2

W tym przypadku skontaktuj się ze specjalistą

Jeśli chód dziecka budzi w nas wątpliwości i podejrzewamy u niego wadę stóp, najlepiej zbadać je u ortopedy lub skonsultować u fizjoterapeuty dziecięcego.