Szkodliwe przedmioty codziennego użytku, czyli co po cichu podtruwa nasz organizm.

Patrycja

Dom

12.06.2021 22:06

Szkodliwe przedmioty codziennego użytku, czyli co po cichu podtruwa nasz organizm.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak przedmioty codziennego użytku wpływają na nasze zdrowie. Dowiedz się, jakie szkodliwe substancje zawarte są w przedmiotach, których na co dzień używamy.

Naukowcy ostrzegają przed toksynami

Biotechnolog dr Aleksandra Rutkowska oraz dietetyk kliniczny dr Aleksandra Olsson w rozmowie z Dzień Dobry TVN, dowodzą, że związki chemiczne, zawarte w przedmiotach codziennego użytku, mogą mieć toksyczny wpływ na nasz organizm.

Gdzie znajdują się niekorzystne dla zdrowia substancje?

Związki chemiczne niekorzystne dla zdrowia mogą znajdować się w naszym najbliższym otoczeniu. Takie substancje możemy spożywać z jedzeniem, wodą lub wdychać. Wnikają do naszego organizmu każdego dnia i mogą zwiększać ryzyko powstawania wielu chorób. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy!

Szkodliwe przedmioty codziennego użytku

Toksyny te zawarte są w substancjach znajdujących się w naszym najbliższym otoczeniu. To gdzie mieszkamy ma także znaczenie dla ilości wydzielanych toksyn. Osoby mieszkające w dużych miastach lub domach, w których znajduje się wiele syntetycznych produktów, jak podłogi z paneli, syntetyczne dywany, meble, plastikowe ozdoby i dekoracje, czy używanych jest wiele detergentów, są bardziej narażone na kontakt ze szkodliwymi substancjami.

Szkodliwe substancje w naszym otoczeniu

Paragony i wydruki termalne zawierają szkodliwe bisfenole, związki które mogą przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych. Osoby, które mają z nimi częsty kontakt, czyli kasjerki lub kelnerki, mogą być narażone na wyższe ryzyko zachorowania na raka.

Podgryzanie plastikowych przedmiotów, np. długopisów, zakrętek, zabawek może sprawiać, że toksyny w nich zawarte przenikają do naszego organizmu.

Szkodliwe toksyny znajdują się także w naszym domu, zwłaszcza w kuchni. Na przykład w plastikowych deskach do krojenia, z których mikrocząsteczki plastiku mogą przenikać do żywności.

Takie substancje znajdują się przede wszystkim w plastikowych butelkach PET, żywności w puszkach lub plastikowych opakowaniach, pudełkach lub butelkach wielokrotnego użytku, odświeżaczach powietrza, detergentach.

To Cię zaskoczy!

Naukowcy uważają, że przeciętny człowiek w ciągu roku zjada ilość plastiku odpowiadającą wielkości karty kredytowej! To bardzo dużo! Te szkodliwe substancje wpływają na ryzyko pojawiania się chorób cywilizacyjnych, np. otyłości oraz zwiększają ryzyko zachorowania na raka.