Szkodliwe przedmioty codziennego użytku, czyli co po cichu podtruwa nasz organizm.

Szkodliwe przedmioty codziennego użytku, czyli co po cichu podtruwa nasz organizm.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak przedmioty codziennego użytku wpływają na nasze zdrowie. Dowiedz się, jakie szkodliwe substancje zawarte są w przedmiotach, których na co dzień używamy.

Naukowcy ostrzegają przed toksynami

Biotechnolog dr Aleksandra Rutkowska oraz dietetyk kliniczny dr Aleksandra Olsson w rozmowie z Dzień Dobry TVN, dowodzą, że związki chemiczne, zawarte w przedmiotach codziennego użytku, mogą mieć toksyczny wpływ na nasz organizm.

Gdzie znajdują się niekorzystne dla zdrowia substancje?

Związki chemiczne niekorzystne dla zdrowia mogą znajdować się w naszym najbliższym otoczeniu. Takie substancje możemy spożywać z jedzeniem, wodą lub wdychać. Wnikają do naszego organizmu każdego dnia i mogą zwiększać ryzyko powstawania wielu chorób. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy!

Szkodliwe przedmioty codziennego użytku

Toksyny te zawarte są w substancjach znajdujących się w naszym najbliższym otoczeniu. To gdzie mieszkamy ma także znaczenie dla ilości wydzielanych toksyn. Osoby mieszkające w dużych miastach lub domach, w których znajduje się wiele syntetycznych produktów, jak podłogi z paneli, syntetyczne dywany, meble, plastikowe ozdoby i dekoracje, czy używanych jest wiele detergentów, są bardziej narażone na kontakt ze szkodliwymi substancjami.

Szkodliwe substancje w naszym otoczeniu

Paragony i wydruki termalne zawierają szkodliwe bisfenole, związki które mogą przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych. Osoby, które mają z nimi częsty kontakt, czyli kasjerki lub kelnerki, mogą być narażone na wyższe ryzyko zachorowania na raka.

Podgryzanie plastikowych przedmiotów, np. długopisów, zakrętek, zabawek może sprawiać, że toksyny w nich zawarte przenikają do naszego organizmu.

Szkodliwe toksyny znajdują się także w naszym domu, zwłaszcza w kuchni. Na przykład w plastikowych deskach do krojenia, z których mikrocząsteczki plastiku mogą przenikać do żywności.

Takie substancje znajdują się przede wszystkim w plastikowych butelkach PET, żywności w puszkach lub plastikowych opakowaniach, pudełkach lub butelkach wielokrotnego użytku, odświeżaczach powietrza, detergentach.

To Cię zaskoczy!

Naukowcy uważają, że przeciętny człowiek w ciągu roku zjada ilość plastiku odpowiadającą wielkości karty kredytowej! To bardzo dużo! Te szkodliwe substancje wpływają na ryzyko pojawiania się chorób cywilizacyjnych, np. otyłości oraz zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Patrycja

Polecane