Cera trądzikowa - jak o nią dbać?

Patrycja

Uroda

28.06.2021 19:39

Cera trądzikowa - jak o nią dbać?

Na Twojej twarzy często pojawiają się krostki, grudki, wypryski i stany zapalne? Twoja cera jest podrażniona, zaczerwieniona i wydziela nadmiar sebum? Dowiedz się, jak zadbać o cerę trądzikową i pozbyć się niedoskonałości.

Zdjęcie Cera trądzikowa- jak o nią dbać? #1

Cera trądzikowa- charakterystyka

Choć trądzik kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, to zmaga się nim także wiele dorosłych osób. To przewlekła, zapalna choroba gruczołów łojowych, która najczęściej objawia się występowaniem stanu zapalnego oraz krostek, grudek i zaskórników. Nadmierne wydzielanie sebum sprawia, ze skóra wydaje się tłusta i lepka w dotyku. Pory są rozszerzone, a skóra podrażniona i zaczerwieniona.

Jakie są przyczyny trądziku?

Jak się okazuje za trądzik u osób dorosłych, w głównej mierze odpowiada zła pielęgnacja skóry. Stosowanie źle dobranych lub nieodpowiednich kosmetyków, sprawia, że gruczoły się zapychają. W nich namnażają się bakterie, wywołujące stan zapalny. Do rozwoju zmian trądzikowych przyczyniają się zmiany hormonalne, zła dieta, ostre potrawy, alkohol, papierosy, stres, a nawet niska jakość wody. Także stosowanie niektórych leków, czy zanieczyszczenie powietrza i wody, mogą powodować dalsze nasilenie objawów.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Poznaj sposoby, jak zadbać o cerę trądzikową, aby nie tuszować, ale skutecznie wyeliminować jej mankamenty.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Pielęgnacja skóry trądzikowej polega na łagodzeniu objawów i utrzymaniu cery w dobrej formie. Wymaga stosowania lekkich, antybakteryjnych preparatów, które złagodzą stany zapalne i zmniejszą wydzielanie sebum.

Oczyszczanie

Najważniejsze jest oczyszczanie skóry odpowiednio dobranymi kosmetykami. Pomogą one uregulować pracę gruczołów łojowych, ograniczyć wydzielanie sebum i namnażanie się bakterii. Każdego dnia rano i wieczorem oczyszczaj cerę specjalnie dobranymi płynami i emulsjami. Raz w tygodniu wykonaj delikatny peeling enzymatyczny.

Nawilżanie

Nie zapominaj o nawilżaniu skóry. Środki do oczyszczania twarzy mogą ją wysuszyć, dlatego zadbaj o regenerację warstwy lipidowej. Wybieraj kosmetyki o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają i zawierają wysoki wskaźnik SPF, chroniący przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Unikaj tłustych i ciężkich kremów oraz kosmetyków do makijażu.

Odpowiednie kosmetyki i suplementy

Wybieraj kosmetyki zawierające cynk, siarkę, kwas salicylowy, mlekowy, glikolowy. Nie stosuj preparatów na bazie alkoholu i mydła, które mogą podrażnić zmiany skórne, spowodować przesuszanie naskórka i pobudzić wydzielanie sebum.

Regularnie zażywaj witaminy C, B2, PP. Pij napary ziołowe z bratka i pokrzywy. Dzięki przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu działaniu, pomogą w walce z niedoskonałościami skóry.

Nie popełniaj tych błędów

Pod żadnym pozorem nie wyciskaj zmian skórnych. To nie pomoże w pozbyciu się niedoskonałości, a wręcz doprowadzi do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego. Nie dotykaj twarzy brudnymi rękami, aby nie przenosić na nią zanieczyszczeń i bakterii.