Trądzik hormonalny- jak sobie z nim poradzić?

Patrycja

Uroda

08.07.2021 9:13

Trądzik hormonalny- jak sobie z nim poradzić?

Trądzik hormonalny to choroba, związana z zaburzeniami stężenia hormonów, która dotyka nie tylko nastolatków. Bardzo często borykają się z nim osoby powyżej 25. roku życia. Dowiedz się, jak z nim walczyć.

Trądzik hormonalny- charakterystyka

Trądzik hormonalny jest związany z zaburzeniami stężenia hormonów. Ta choroba dotyka nie tylko nastolatków, borykają się z nim także osoby powyżej 25. roku życia. Choć częściej dotyczy kobiet, również mężczyźni mają z nim problem.

Jakie są jego przyczyny?

Przyczynami trądziku hormonalnego są okresowe zmiany stężenia hormonów. Odpowiadają za niego hormony płciowe, czyli estrogeny i androgeny. Objawy trądziku mogą być zaostrzane przez stres, niewłaściwą dietę i przyjmowanie używek.

Trądzik hormonalny- objawy

Trądzik hormonalny może objawiać się w różny sposób, w zależności od tego, który hormon dominuje.

Za trądzik odpowiedzialne są głównie androgeny (męskie hormony płciowe). Do większego stężenia hormonów dochodzi przed miesiączką lub w okresie menopauzy, dlatego wtedy jego objawy są najsilniejsze. Przy trądziku androgennym występują zaskórniki i bolesne, duże grudki. Umiejscowione są na czole, brodzie, szyi i plecach. Może towarzyszyć mu nadmierne owłosienie, czy hirsutyzm. Na dodatek cera jest tłusta i błyszcząca, a zmiany skórne rzadko ulegają stanom zapalnym.

Zdjęcie Trądzik hormonalny- jak sobie z nim poradzić? #1

Trądzik estrogenny (różowaty) objawia się na skórze w postaci popękanych naczynek krwionośnych, tzw. pajączków. Pojawiają się zmiany skórne o charakterze krostkowo-grudkowo-rumieniowym. Umiejscowione są na brodzie, policzkach, nosie, czole, na skórze głowy, za uszami i na plecach. Czasem towarzyszu mu świąd, pieczenie i swędzenie skóry.

Leczenie trądziku hormonalnego

Przy leczeniu trądziku, pierwszym krokiem jest wizyta u dermatologa lub endokrynologa, który postawi właściwą diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Leczenie jest uzależnione od rodzaju trądziku hormonalnego. Następnie lekarz może skierować na badania krwi oraz badania hormonalne. Trądzik hormonalny leczy się środkami farmakologicznymi. Zwykle stosuje się antybiotykoterapię lub terapię hormonalną.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Jeśli jednocześnie nie pielęgnuje się właściwie skóry, to leczenie trądziku hormonalnego nie będzie skuteczne.

W codziennej pielęgnacji należy stosować kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej, pozbawione alkoholu. Najważniejsze jest regularne oczyszczanie twarzy i jej nawilżanie. Kurację warto wspomagać zabiegami kosmetycznymi: mikrodermabrazją, peelingami chemicznymi oraz laseroterapią.

To wszystko pomoże pozbyć się nadmiaru sebum, poprawi kondycję skóry i zapobiegnie powstawaniu nowych zmian.