Lody jak "kamień" z zamrażarki? Poznaj skuteczni trik na miękkie i puszyste lody z zamrażarki.

Patrycja

Kulinaria

June 28, 2021, 3:44 p.m.

Lody jak "kamień" z zamrażarki? Poznaj skuteczni trik na miękkie i puszyste lody z zamrażarki.

Lody to jeden z najpopularniejszych deserów, po które najchętniej sięgamy latem. Skutecznie orzeźwiają i chłodzą podczas upałów. Jeśli kupujesz lody na zapas, poznaj sposób żeby nie stwardniały w zamrażarce.

Co zrobić, żeby lody nie stwardniały?

Jeśli nie chcesz, żeby lody zamarzły na kość, zastosuj ten prosty trik. Dzięki niemu nie stwardnieją, pozostaną puszyste, kremowe i miękkie na dłużej.

Gdy kupujesz lody w większych opakowaniach, po otwarciu i zerwaniu oryginalnego foliowego wieczka, owiń je ponownie. Możesz wykorzystać do tego celu zwykłą folię spożywczą. W ten sposób zminimalizujesz wpływ niskich temperatur na lody, dzięki czemu nie stwardnieją na kość. Nie bez powodu w oryginalnych plastikowych opakowaniach, lody dodatkowo zabezpieczone są przez producenta warstwą folii ochronnej.

Zdjęcie Co zrobić, żeby lody nie stwardniały? #1

Dlaczego warto jeść lody latem?

Zastanawiasz się, czy warto jeść lody latem? Słyszałaś, że są niezdrowe, bardzo kaloryczne i lepiej ich unikać? To nie do końca prawda! Dowiedz się, dlaczego latem warto jeść lody:

  • Lody nie są aż tak kaloryczne, jak mogłoby się wydawać. W 100 gramów produktu znajduje się zazwyczaj od 130 do 200 kalorii. Dlatego możesz bez wyrzutów sumienia raczyć się nimi latem.
  • Najlepiej sięgać po lody sorbetowe, które przygotowane są z zamrożonych owoców lub naturalnych soków. Mają mniej kalorii, a na dodatek są zdrowe.
  • Najbardziej kaloryczne są lody przygotowane z pełnotłustego mleka, z dodatkami w postaci polew, posypek, bitej śmietany i czekolady- taki deser to nawet 300 kcal. Nie jedz ich zbyt często, jeśli nie chcesz przybrać na wadze!
  • Lody zawierają witaminy i składniki mineralne. Mogą dostarczyć Ci wapnia i magnezu, a także witamin A, D, B2, E oraz K.
  • Doskonale orzeźwiają podczas upałów. Nawadniają organizm i zapewniają nam natychmiastową ochłodę w gorące dni.
  • Pamiętaj o tym, żeby jeść lody powoli! W przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do szoku termicznego, który może zwiększyć ryzyko wystąpienia zapalenia gardła lub anginy. A choroba to ostatnie, czego chcemy doświadczyć na wakacjach.Zdjęcie Co zrobić, żeby lody nie stwardniały? #2