Jak radzić sobie z wysokim ciśnieniem?

Patrycja

Dieta i żywienie

26.06.2021 20:16

Jak radzić sobie z wysokim ciśnieniem?

Ból głowy, pulsowanie tętnic i uczucie gorąca to niektóre z objawów wysokiego ciśnienia. Dowiedz się, jakie są jego przyczyny, kogo najczęściej dotyczą skoki ciśnienia i jak sobie z tym radzić.

Wysokie ciśnienie

Z wysokim ciśnieniem boryka się wiele osób. W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje około 10,5 milionów osób. To choroba cywilizacyjna, która przez dłuższy czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów i przez to nie jest leczona. Prawidłowe ciśnienie tętnicze ma wartość mniejszą niż 140/90 mmHg. Ciśnienie utrzymujące się powyżej 139/89 mmHg, które mimo odpoczynku i braku stresu nie spada, powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Jakie są objawy nadciśnienia?

Nadciśnieniu często towarzyszą takie objawy, jak ból głowy, pulsowanie tętnic, szybkie krążenie krwi, które wywołuje uderzenia gorąca i może przyczynić się do powstawania rumieńców i czerwonej barwy skóry na twarzy. Towarzyszy mu także wzmożona potliwość dłoni oraz pałeczkowate palce, które objawiają się sinym kolorem palców u rąk i uwypukleniem płytki paznokcia. U chorych mogą występować szumy uszne, zaburzenia widzenia, ból w klatce piersiowej, męczliwość i nudności.

Jak sobie radzić z nadciśnieniem?

  • Jeśli nadciśnienie jest łagodne, może pomóc zmiana stylu życia. Natomiast jeśli te działania nie przyniosą efektu, koniecznie jest włączenie leczenia farmakologicznego.
  • Nadciśnienie może zmniejszyć odpowiedni sposób żywienia. W codziennej diecie zmniejsz ilość używanej soli kuchennej, która zatrzymuje wodę w organizmie, podwyższając ciśnienie. Jedz mniej cukru, tłuszczów zwierzęcych i potraw mącznych.
  • Do codziennego menu włącz świeże owoce i warzywa, nasiona, orzechy, tłuszcze roślinne, kasze i produkty zbożowe oraz niskotłuszczowy nabiał, chude mięso i ryby.
  • Musisz poważnie podejść do zmiany stylu życia. Przede wszystkim wyeliminuj używki, takie jak alkohol i papierosy.
  • Ogranicz stres w codziennym życiu- gdy się denerwujesz Twój organizm wydziela katecholaminy, substancje podnoszące ciśnienie.
  • Odpręż się, mogą w tym pomóc techniki relaksacyjne, joga, medytacja lub techniki oddechowe.
  • Zacznij się więcej ruszać. Lekarze potwierdzają, że umiarkowane ćwiczenia fizyczne, mogą zredukować górne ciśnienie nawet o 10 mmHg, a dolne o 5 mmHg. Nie trenuj intensywnie, zacznij od stopniowego wprowadzania aktywności.
  • Skoki ciśnienia mogą być związane z nieregularnym przyjmowaniu leków o ściśle ustalonych godzinach. Pomijanie dawek leków, które mają utrzymać ciśnienie w normie, to duży błąd, który może zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu.