Jak prawidłowo gotować mrożonki?

Patrycja

Kulinaria

June 23, 2021, 4:40 p.m.

Jak prawidłowo gotować mrożonki?

Mrożone warzywa i owoce są bogate w substancje odżywcze, witaminy i minerały. Z łatwością można z nich przygotować pełnowartościowe posiłki, szczególnie gdy mamy ograniczony dostęp do świeżych produktów. Mrożone dania są przyjazne dla portfela, pozwalają oszczędzić czas i energię. Poznaj sposoby, jak prawidłowo przygotować mrożonki!

Zdjęcie Jak prawidłowo gotować mrożonki? #1

Dlaczego warto sięgać po mrożonki?

Mrożone warzywa i owoce to bogactwo składników odżywczych, witamin i minerałów. Zbierane w szczycie sezonu, dostarczają naszemu organizmowi wszystkich składników, których potrzebuje każdego dnia. Mrożone dania są przyjazne dla portfela, łatwo dostępne i wygodne w użyciu. Z tego powodu wiele osób po nie sięga, przygotowując posiłki dla całej rodziny.

 O czym warto pamiętać, kupując mrożonki?

Wybierając mrożone warzywa, owoce, mięsa i ryby w sklepie, zawsze sprawdzaj, czy produkt jest dobrze zamrożony. Przyjrzyj się konsystencji mrożonek, nie powinny być zbite w całość lub większe bryły. Zwróć uwagę na ich datę ważności oraz skład.

Mrożonki- jak je najlepiej przygotować?

Większość mrożonych warzyw, owoców, mięs, ryb i dań mącznych, nie wymaga tego, aby je wcześniej rozmrażać. Możesz od razu je ugotować, podsmażyć, lub upiec. Wyjątek stanowią surowe mięso, mięso mielone i ryby bez panierki. Je najpierw musisz rozmrozić.

Mrożone warzywa gotujemy krócej niż świeże- do kilkunastu minut. Panierowane mięsa i ryby smażymy po obu stronach przez kilka minut. Dania mączne, takie jak pierogi, kluski, czy pyzy gotujemy kilka minut od wypłynięcia.

To ważne, jeśli przygotowujesz mrożonki:

  • Nie gotuj mrożonych warzyw w dużej ilości wody, ponieważ rozmiękną, zmieniając się w niezbyt apetyczną papkę.
  • Mrożone warzywa najlepiej gotować na parze lub w jak najmniejszej ilości wody, pod przykryciem. To pomoże wydobyć ich smak i teksturę.
  • Mrożone warzywa możesz także podsmażyć lub upiec. Zdrowszy sposób to oczywiście pieczenie, na dodatek warzywa maja intensywny, skoncentrowany smak i aromat, są też pełne witamin i minerałów.
  • Najłatwiejszy sposób na przygotowanie mrożonych warzyw to ugotowanie z nich zupy. W kilka chwil możesz przygotować pyszną i wartościową zupę krem, zaoszczędzając czas i energię.
  • Mrożone owoce z kolei wykorzystaj do przygotowania koktajlów, smoothie, lodów, ciast i deserów.