Czy czereśnie tuczą?

Patrycja

Dieta i żywienie

08.07.2020 21:46

Czy czereśnie tuczą?

Czereśnie to bardzo smaczne owoce, których latem potrafimy zjeść naprawdę sporo. Oprócz tego, że są pyszne, są też bardzo zdrowe. Stanowią bogate źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Czy czereśnie tuczą? Ile mają kalorii i czy możemy jeść je na diecie? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zdjęcie Czy czereśnie tuczą? #1

Czy czereśnie są zdrowe?

Czereśnie składają się aż w 80% z wody. Pozostałe 20 % składników to szereg zdrowych i cennych substancji odżywczych. Są źródłem witamin z grupy B oraz witamin A, C, E i K, a także składników odżywczych: zawierają mnóstwo jodu, żelaza, potasu, wapnia, magnezu i cynku.

Zdrowotne właściwości czereśni

Czereśnie mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych: wspomagają pracę układu trawiennego, krwionośnego, leczenie artretyzmu. Wzmacniają pracę serca i tarczycy, regulują ciśnienie krwi, obniżają poziom złego cholesterolu, przeciwdziałają niektórym nowotworom.

Podkręcają metabolizm i przemianę materii. Oprócz tego mają działanie moczopędne, są cennym źródłem przeciwutleniaczy, opóźniają procesy starzenia się, ujędrniają cerę i zmniejszają obrzęki.

Czy czereśnie tuczą?

Oprócz tego, że są słodkie i pyszne – są też niskokaloryczne. 100 gram czereśni to zaledwie 60 kcal, więc bez obaw możemy jeść je na diecie. Poza tym mają niski indeks glikemiczny, oznacza to, że mogą je spożywać osoby chore na cukrzycę.

Oczywiście nie powinniśmy się nimi objadać, aż do bólu brzucha, jednak garść, czy dwie na pewno nam nie zaszkodzi. Na diecie powinniśmy jeść nie więcej niż 200 gram owoców dziennie. Czereśnie są źródłem błonnika, który zapewnia uczucie sytości, dzięki czemu szybko się nimi nasycisz, co pomoże w utrzymaniu diety.

Zdjęcie Czy czereśnie tuczą? #2

Jedz czereśnie… w całości

Według naukowców powinniśmy jeść czereśnie w całości, aby w 100% wykorzystać ich zdrowotne właściwości. W ogonkach znajdują się cenne substancje: garbniki, taniny, kwasy organiczne i olejki lotne. Można sporządzać z nich napary i herbaty, pomocne w leczeniu zakażeń układu moczowego, kamicy nerek, czy zapalenia oskrzeli.

Czy każdy może jeść czereśnie?

Jeśli cierpisz na zespól jelita drażliwego lub wrzody żołądka, powinieneś unikać tych owoców. Nie popijaj ich także mlekiem i wodą, ponieważ może to skończyć się źle dla Twojego żołądka- biegunką i bólem brzucha.