Test owulacyjny - jak i kiedy go wykonać?

Patrycja

Zdrowie

18.06.2021 17:43

Test owulacyjny - jak i kiedy go wykonać?

Planujesz zostać mamą? Dowiedz się, jak wyznaczyć dni płodne i zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę. Sprawdź, jak działa test owulacyjny oraz jak i kiedy go wykonać?

Zdjęcie Test owulacyjny - jak i kiedy go wykonać? #1

Planujesz zostać mamą? Śledź swój cykl

Warto śledzić comiesięczny cykl owulacyjny, gdy planujesz zostać mamą. W czasie owulacji występuje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jednak czasem ciężko określić, kiedy występuje jajeczkowanie. Z tego powodu przydają się testy owulacyjne- pozwalają w dokładny sposób wyznaczyć dni płodne i zwiększają szanse na zajście w ciążę.

Test owulacyjny a starania o dziecko

Podczas owulacji, dojrzałe jajeczko jest uwalniane do jajowodu, gdzie może być zapłodnione przez plemniki przez około 2 dni. Plemniki z nasienia żyją w ciele kobiety do 3 dni. Zatem starania o dziecko najlepiej rozpocząć na 1-2 dni przed owulacją.

Owulacja trwa do 24 godzin, a z badań wynika, że u 38% kobiet trwa znacznie krócej- nawet mniej niż 10 godzin. Dlatego test owulacyjny jest bardzo przydatny i pozwala zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Przyda się do domowej diagnostyki i określenia dokładnego czasu dni płodnych (owulacji).

Jak działa test owulacyjny?

Test wykrywa wzrost hormonu LH (luteinizujący) w moczu, który jest sygnałem zbliżającej się owulacji i uwolnienia jajeczka. Jego dokładność to ponad 99%.

Jak wykonać test owulacyjny?

Jeśli chcesz skutecznie i dokładnie wykryć czas owulacji, test warto wykonać dwa razy dziennie rano i wieczorem, każdorazowo o tej samej porze. Jak to zrobić? Pobierz próbkę moczu do suchego i czystego naczynia. Wyciągnij pasek testowy z folii i zanurz go w próbce moczu na co najmniej 15 sekund.

Jak odczytać wynik testu?

Wynik testu owulacyjnego pojawi się już w ciągu 10 minut od jego wykonania.

Wynik pozytywny:

Gdy na teście są widoczne dwie różowe kreski, a kreska z linii testowej T jest równie lub bardziej widoczna, niż ta z linii kontrolnej C, oznacza to, że owulacja zajdzie w ciągu następnych 24-48 godzin

Wynik negatywny:

Wynik jest negatywny, gdy różowa kreska pojawia się tylko w obszarze kontrolnym C lub linia testowa T jest jaśniejsza od linii kontrolnej C. Oznacza to, że poziom hormonu LH w moczu jest niski i owulacja nie występuje.