Domowy test na mocz! Warto go robić regularnie - kup w aptece i się zbadaj.

Domowy test na mocz! Warto go robić regularnie - kup w aptece i się zbadaj.

Badanie moczu – dlaczego jest takie istotne?

Badanie moczu może wykryć wiele chorób. To niepozorne, podstawowe badanie może wykryć choroby nerek, wątroby i dróg moczowych. Ułatwia też diagnostykę cukrzycy, żółtaczki oraz pomaga określić ryzyko powstawania kamieni nerkowych.

Zdjęcie Domowy test na mocz warto robić regularnie - kup w aptece i się zbadaj #1

Kiedy warto zrobić badanie moczu?

Badanie moczu powinniśmy robić profilaktycznie 2 razy w roku. Jednak w przypadku objawów takich jak ból i pieczenie podczas oddawania moczu, ciągła chęć oddawania moczu, krew w moczu oraz uczucia parcia na pęcherz moczowy takie badanie powinniśmy zrobić jak najszybciej.

Mając powyższe objawy powinniśmy zgłosić się do lekarza, który zleci badanie moczu i niezwłocznie je zinterpretuje.

Profilaktycznie natomiast badanie moczy możemy wykonywać w domu. Wystarczy kupić test w aptece i porównać wynik z wzornikiem.

W aptece dostaniemy choćby URS 10 Test, który kosztuje niecałe 19 zł.
Zdjęcie Domowy test na mocz warto robić regularnie - kup w aptece i się zbadaj #2

Wykonanie testu:

Podczas pierwszego porannego oddawania moczu pobierz mocz. Zanurz w nim pasek testowy i natychmiast go wyjmij. W ciągu 30, 60 i 120 sekund odczytaj wyniki, porównując kolory z wzornikiem.

Badane parametry to: ciężar właściwy moczu, pH, glukoza, bilirubina, ketony, krew, białko, urobilinogen, azotyny i leukocyty.

Dzięki tym parametrom możemy sprawdzić, czy w naszym organizmie wszystko gra. Przykładowo, obecność białka w moczu może wskazywać na infekcję toczącą się w organizmie. Natomiast przekroczenie maksymalne granicy bilirubiny pojawia się w przypadku zapalenia wątroby, żółtaczki, u kobiet w ciąży i u noworodków.

Pamiętaj, że jeżeli którykolwiek z parametrów moczu wyjdzie nieprawidłowy, konieczne jest udanie się do lekarza i wykonanie bardziej wnikliwych badań!


Jak przygotować się do badania?

Przed badaniem lepiej unikać niektórych rzeczy:

  • unikaj picia sporej ilości kawy i herbaty
  • dzień wcześniej zrezygnuj z dużej aktywności fizycznej
  • unikaj produktów, które mogą zmienić kolor moczu – buraki, porzeczki, rabarbar, czy duża ilość marchewki
  • unikaj wykonywania badania podczas miesiączki
  • dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną do testu – instrukcję obsługi, przeciwwskazania i wzornik do porównania wyników.
Agnieszka

Polecane