Test ciążowy dla mężczyzn? Dokładnie tak! Ta metoda może wydawać się niespotykana, ale pozwala wykryć raka jądra i to we wczesnym stadium jego rozwoju. Dowiedz się, kiedy mężczyzna powinien wykonać test ciążowy. Dowiedz się, jak objawia się nowotwór jądra i jak wygląda jego leczenie.
Nowotwór jądra i jego objawy
Rak jądra to jeden z najczęściej występujących nowotworów, zwłaszcza u młodych mężczyzn pomiędzy 16. a 27. rokiem życia. Czynniki, które wpływają na rozwój raka jądra to wnętrostwo (niezstąpienie jąder), zdiagnozowany wcześniejszy nowotwór w drugim jądrze, zespół Klinefeltera i hipogonadyzm. Nie mają na niego wpływu urazy i czynniki środowiskowe.
Początkowe objawy nowotworu to niebolesne powiększenie jądra, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie skóry moszny. Następnie może pojawić się niebolesna masa, której nie da się oddzielić od jądra. Występuje uczucie ciężaru w mosznie, jej szybko narastające powiększenie z powodu gromadzenia się w niej płynu oraz ból i dyskomfort w obrębie moszny.
Objawem, który powinien zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza jest powiększenie części lub całego jądra z wyczuwalnym guzem. W późniejszym stadium choroby występuje osłabienie, spadek masy cała, ból w jamie brzusznej, powiększenie węzłów chłonne, powiększenie gruczołów piersiowych (ginekomastia).
Jak wykryć nowotwór jądra?
Choć ta metoda początkowo traktowana była z przymrużeniem oka i nikt nie brał jej na poważnie, to okazuje się, że test ciążowy wykonany przez mężczyznę może pomóc wykryć raka jądra!
Dzieje się tak dlatego, że testy ciążowe są wrażliwe na hormon beta-HCG – gonadotropinę kosmówkową. Hormon ten produkowany jest w czasie ciąży przez łożysko, ale także wytwarzany przez niektóre rodzaje nowotworów, np. nowotwór jądra.
Pozytywny wynik testu ciążowego u mężczyzny powinien skłonić do jak najszybciej konsultacji z urologiem!
Leczenie nowotworu jądra
Ze statystyk wynika, że raka jądra w Polsce wykrywa się każdego roku u 800 mężczyzn. Rak jądra rozwija się bardzo szybko, ale im szybciej chory rozpocznie leczenie, tym większe szanse na pełne powodzenie. Nowotwór jądra ma bardzo dobre rokowania (aktualne metody prowadzą do całkowitego wyleczenie u ok. 90% pacjentów). Wszystko pod warunkiem wykrycia guza we wczesnym stadium i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W leczeniu raka jądra stosuje się leczenie chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię.