Miesiączka krok po kroku. Sprawdź, czy znasz wszystkie fazy cyklu!

Patrycja

Zdrowie

15.06.2021 20:56

Miesiączka krok po kroku. Sprawdź, czy znasz wszystkie fazy cyklu!

W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o okresie. Sprawdź, czy znasz wszystkie fazy cyklu!

Zdjęcie Miesiączka krok po kroku. Sprawdź, czy znasz wszystkie fazy cyklu! #1

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy, to comiesięczny proces owulacyjny, który zachodzi w organizmie kobiety. To zmiany mające na celu przygotowanie narządów rodnych do zapłodnienia. Jest kontrolowany przez żeńskie hormony płciowe, głównie estrogen i progesteron.

Ile trwa cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy zwykle trwa 28 dni, jednak jego długość może się różnić i trwać od 21 do 35 dni. Podzielony jest na cztery fazy. Dowiedz się, jak wygląda miesiączka krok po kroku.

Fazy cyklu miesiączkowego

Faza I

Cykl rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiączki. Menstruacja trwa od zwykle 3 do 7 dni. Dochodzi wtedy do złuszczenia endometrium, które zostaje wydalone z ciała kobiety przez pochwę. To czas, gdy odnotowuje się najniższy poziom progesteronu i estrogenu.

Faza II

To faza folikularna, nazywana też przedowulacyjna, podczas której poziom estrogenu rośnie. Dochodzi do zahamowania miesiączki, a endometrium zaczyna znów narastać. Jajniki otrzymują sygnał, że to czas, aby przygotować pęcherzyk jajnikowy.

Faza III

Ta faza to owulacja, która przypada na 13.-15. dzień cyklu. Rosnąca w pęcherzyku komórka jajowa zostaje uwolniona i wędruje jajowodami do macicy, gdzie czeka na zapłodnienie plemnikiem.

Faza IV

W fazie lutealnej, zwanej przedmenstruacyjną, wzrasta poziom progesteronu, natomiast poziom estrogenu spada. Jeśli komórka jajowa została zapłodniona, przyczepia się do błony śluzowej macicy. Gdy do zapłodnienia nie doszło, poziom progesteronu spada i rozpoczyna się proces złuszczania się błony śluzowej macicy.

Po czwartej fazie cykl menstruacyjny rozpoczyna się na nowo w pierwszym dniu miesiączki.

Jak obliczyć cykl miesiączkowy?

Jedną z najskuteczniejszych metod na obliczenie cyklu miesiączkowego jest prowadzenie kalendarzyka, w którym oznacza się daty rozpoczęcia i zakończenia okresu.

W czasie cyklu miesiączkowego występuje kilka dni, w trakcie których może dojść do zapłodnienia. Okres ten przypada zwykle w okolicach 14 dnia cyklu (około trzy dni przed jajeczkowaniem i dwa dni po nim). Obserwacja sygnałów płynących z ciała, takich jak wydzielina z pochwy, wygląd piersi i temperatura, pomoże w określeniu faz cyklu.