Zadbaj o zdrowie - 7 testów z apteki, które zrobisz w domu

Agnieszka

Zdrowie

10.02.2019 19:22

Zadbaj o zdrowie - 7 testów z apteki, które zrobisz w domu

W aptekach znajdziemy wiele testów, które możemy wykonać sami w domu. Dzięki temu unikniemy stania w kolejkach do lekarza. Warto jednak pamiętać, że testy takie nie mogą zastąpić konsultacji ze specjalistą. Mimo wszystko, w aptekach znajdziemy testy, które każdy, nawet zdrowy człowiek powinien wykonywać kontrolnie – przynajmniej raz w roku.

Analiza moczu

W aptece dostaniemy testy, które zbadają parametry naszego moczu: ciężar właściwy moczu, pH, glukoza, bilirubina, ketony, krew, białko, urobilinogen, azotyny i leukocyty.

Testy te noszą nazwę Parametry moczu URS 10 Test i kosztują ok. 18 zł za 5 testów.

Zdjęcie Zadbaj o zdrowie - 7 testów z apteki, które zrobisz w domu #1

Jak wykonać test?

Podczas oddawania pierwszego porannego moczu należy pobrać mocz i zanurzyć w nim pasek dosłownie na sekundę. Sprawdź kolor paska po 30, 60 i 120 sekundach. Kolory porównaj z wzornikiem i odczytaj wyniki.

Test na cholesterol

Cholesterol Test kosztuje ok. 19 zł. Taki test warto robić kontrolnie przynajmniej raz w roku.

Jak wykonać test?

Nakłuj opuszkę palca, nanieś kropelkę krwi na test i odczekaj 3 minuty. Następnie porównaj wynik z wzornikiem.

Test na poziom cukru we krwi

Zdjęcie Zadbaj o zdrowie - 7 testów z apteki, które zrobisz w domu #2

Glukoza Test za 19 zł pomoże nam ustalić nasz poziom cukru we krwi. Test ten powinien wykonywać każdy przynajmniej raz w roku.

Jak wykonać test?

Nakłuj opuszek palca i nanieś kroplę krwi na test. Po 3 minutach będziesz mieć tylko 30 sekund na odczytanie wyniku – potem kolor się zmieni. Test wykonujemy na czczo czyli na 12 godzin przed wykonaniem badania nie należy nic jeść, ani pić.

Test na dni płodne

Za test na dni płodne BOBO zapłacimy ok. 50 zł za 5 sztuk. Test ten wykrywa wzrost poziomu hormonu LH w moczu. Warto pamiętać, aby wykonywać test 16 dni przed spodziewaną miesiączką.

Jak wykonać test?

Pobierz próbkę moczu (z kolejnego, a nie pierwszego moczu rano). Nanieś 3 kropelki moczu na test i poczekaj 5 minut. Dwie kreski oznaczają, że w ciągu 24-36 godzin wystąpi owulacja.

Zdjęcie Zadbaj o zdrowie - 7 testów z apteki, które zrobisz w domu #3

Test na menopauzę

Amil to test na objawy menopauzy. Kupimy go za ok. 19 zł za dwa testy. Test wykrywa hormon FSH w moczu. Jego wyższy poziom sygnalizuje menopauzę.

Jak wykonać test?

Nanieś 2 kropelki porannego moczu na test i odczekaj 10 minut. Zapamiętaj wynik. Powtórz test po tygodniu. Jeśli na obu testach pojawiły się dwie kreski, wskazuje to na przekwitanie.

Zdjęcie Zadbaj o zdrowie - 7 testów z apteki, które zrobisz w domu #4

Test na helicobacter

Test ten warto wykonać, kiedy mamy do czynienia z częstą zgagą, bólem brzucha i uczuciem pieczenia w żołądku.

Jak wykonać test?

Kropelkę krwi z palca nanieś na test i skropl specjalnym roztworem. Po 15 minutach pojawi się wynik. 2 kreski oznaczają, że w organizmie toczy się infekcja lub niedawno się ona zakończyła.

Test na narkotyki

NarkoDiag MultiTwist kosztuje ok. 52 zł. Test ten pozwala nam uzyskać informację, czy dana osoba zażywała niedawno amfetaminę, metaamfetaminę, kokainę, marihuanę, opiaty lub fencyklidyny. Test należy wykonać do 3 dni, odkąd zauważysz, że ktoś mógł być pod wpływem narkotyków.

Jak wykonać test?

Na próbnik dołączony do testu należy nanieść ślinę i włożyć do testu. Po 1 minucie należy przekręcić próbnik, a po 9 minutach należy odczytać wynik. Jeśli test wyjdzie pozytywnie, zauważysz kreseczki przy nazwach zażywanych narkotyków.