Zawał serca – czy można go przewidzieć miesiąc wcześniej? Zwróć uwagę na te objawy

Emila

Zdrowie

03.06.2019 18:30

Zawał serca – czy można go przewidzieć miesiąc wcześniej? Zwróć uwagę na te objawy

Zawał serca coraz częściej występuje u młodych ludzi. Jednak błędnie kojarzony jest tylko i wyłącznie z osobami starszymi, a więc większość z nas ignoruje sygnały, które wysyła nam nasze ciało. Na co warto zwrócić uwagę?

Zdjęcie Zawał serca – czy można go przewidzieć miesiąc wcześniej? Zwróć uwagę na te objawy #1

Sygnały

Wielu młodych ludzi ignoruje niepokojące sygnały, bo są przekonani, że zawał serca ich nie może dotyczyć. Starsi ludzie natomiast ignorują sygnały, przypisując je do innych schorzeń. Objawy te nie powinny być jednak ignorowane przez nikogo. Szczególnie jeśli nasze ciało dzieli się informacji już miesiąc wcześniej!

Poniższe objawy mogą wskazywać na to, że w naszym organizmie dzieje się coś nie tak. Mogą one jednak informować nas o innych, niż zawał serca, chorobach. Nie warto ich więc ignorować.

Problemy ze snem

Brak snu jest bardzo często efektem stanów lękowych oraz wysokim roztargnieniem. Mogą pojawić się częste przebudzenia w nocy, problemy ze zaśnięciem, jakością snu oraz bezsenność. Ten sygnał bardzo często występuje u kobiet.

Kołatanie serca

Pojawia się nierównomierne bicie serca, a przy tym niezrozumiałe poczucie lęku i niepokoju. Taki stan może trwać kilka minut, a następnie pojawiają się zawroty głowy i wyjątkowe zmęczenie oraz senność.

Ciągłe zmęczenie

Nie wykonujesz żadnych aktywności fizycznych, a mimo wszystko odczuwasz ciągłe zmęczenie. Najmniejsza czynność potrafi wykorzystać całą twoją energię, a im więcej odpoczywasz, tym bardziej odczuwasz wyczerpanie. Taki stan pojawia się głównie u kobiet.

Ból w klatce piersiowej

Jakiekolwiek odczucia pochodzące z okolic klatki piersiowej, żołądka, żuchwy, ramion oraz szyi powinny być dla nas sygnałem, że należy to sprawdzić. Sam ból w klatce pojawia się zazwyczaj zaraz przed zawałem. Oczywiście nie należy lekceważyć żadnego bólu, nawet jeśli nie ma on miejsca centralnie w klatce piersiowej.

Zdjęcie Zawał serca – czy można go przewidzieć miesiąc wcześniej? Zwróć uwagę na te objawy #2

Odczuwalne bóle w brzuchu

Nie jest to ciągły ból, ale pojawia się mniej więcej systematycznie. Może dawać nam uczucie wzdęć lub rozstrojów, a do tego sprawia poczucie pełnego żołądka.

Gwałtowne wypadanie dużej ilości włosów

Taki sygnał najczęściej jest spotykany u mężczyzn po 50. roku życia. Bardzo często kojarzony jest on z efektem starzenia się, ale lepiej tego nie ignorować. Gwałtowne i obfite wypadanie włosów może być powiązane z wysokim poziomem kortyzolu w naszym organizmie.

Silne i gwałtowne poty

Odczuwalne przeważnie u kobiet, które w pewnym wieku mogą traktować to, jako sygnały o menopauzie. Taki jednak stan powinien przyciągnąć największą uwagę u kobiet, które znajdują się jeszcze w wieku, w którym menopauza nie występuje. Wtedy najczęściej występuje uczucie słabości oraz zimne i gwałtowne poty.

Problemy z regularnym oddychaniem

Wiele ludzi ignoruje występowanie zadyszek, mimo że nie wykonywali żadnych aktywności fizycznych. Niespodziewane zadyszki są efektem problemów z oddychaniem i mogą pojawić się 6 miesięcy przed zawałem.

Zdrowie jest bardzo ważne bez względu na wiek. Warto zatem nie ignorować sygnałów i zacząć reagować w odpowiednim momencie.