Witamina K. Dlaczego jest ważna dla organizmu? W jakich produktach się znajduje?

Katarzyna

Zdrowie

08.06.2021 19:24

Witamina K. Dlaczego jest ważna dla organizmu? W jakich produktach się znajduje?

Witamina K to ważny minerał potrzebny dla naszego organizmu. Podpowiadamy gdzie ją znaleźć.

Zdjęcie Witamina K. Dlaczego jest ważna dla organizmu? W jakich produktach się znajduje? #1

Witaminy i minerały

Witaminy i minerały są potrzebne naszemu organizmowi do poprawnego funkcjonowania. To dzięki nim organizm działa niestrudzenie oraz radzi sobie z problemami. Ważne jest więc, aby dostarczać je w odpowiednich ilościach poprzez zbilansowane posiłki, czy w formie suplementów diety.

Jedna z najważniejszych witamin dla organizmu jest witamina K, która odpowiada za proces krzepnięcia krwi. Podczas skaleczenia czy urazu krew nie wypływa wielkim strumieniem, a rana szybciej się goi. Nie są to jednak jej jedyne pozytywne cechy, ponieważ wpływa też na inne zadania organizmu.

Witamina K - funkcje 

Najważniejszą funkcją witaminy K jest wytwarzanie związku, dzięki któremu nasza krew krzepnie. Jest to ważne w przypadku, gdy się skaleczymy lub doznamy urazu. Odpowiedni poziom witaminy K we krwi sprawia, że krew szybko krzepnie, przez co nie tracimy jej dużo podczas wypadku.

Witaminę tą podaję się również noworodkom domięśniowo, aby nie doszło u nich do choroby krwotocznej.

Układ krążenia

Witamina K odpowiada również za regulowanie gospodarki wapniowej w organizmie. Dzięki niej nie dochodzi do zmasowanego wapnienia naczyń krwionośnych. To schorzenie bowiem może doprowadzić do chorób układu krążenia tj. miażdżyca.

Dodatkowo witamina ta sprawia, że układ kostny działa prawidłowo. Witaminę K powinny więc przyjmować osoby, które chorują m.in. na osteoporozę.

Produkty z witaminą K

Witaminę K można dostarczać organizmowi poprzez odpowiednie posiłki lub ją suplementować. Organizm nie kumuluje nadwyżki tej witaminy, wiec trzeba mu ją dostarczać regularnie. Najlepiej jest włączyć do diety takie produkty jak jajka, jogurty, brokuły czy sery.

Sporo tej witaminy znajduje się również w brokułach czy ogórkach. Witaminę K można również nabyć w aptece w formie tabletek i w taki sposób uzupełniać jej braki w organizmie.

Zdjęcie Witamina K. Dlaczego jest ważna dla organizmu? W jakich produktach się znajduje? #2

Niedobór witaminy K

Gdy w naszym organizmie brakuje witaminy K, to jesteśmy w stanie szybko się o tym dowiedzieć. Jeśli zwykłe zadraśnięcie długo się goi, a krew nie chce przestać z niej płynąć, to znak, że organizmowi brakuje witaminy K. Niedobór tej witaminy może skutkować również większym i dłuższym miesiączkowaniem.

Częste krwawienie z nosa również może odzwierciedlać brak odpowiedniej ilości witaminy K w organizmie. Bardziej niebezpieczne skutki niedoboru tej witaminy to mineralizacja kości lub zwapnienie naczynek krwionośnych, które diagnozuje już lekarz.