Jak samodzielnie wyczyścić klimatyzację w domu?

Katarzyna
Newsy
16.06.2021 20:57
Jak samodzielnie wyczyścić klimatyzację w domu?

Powoli zaczynają się upały, a więc klimatyzacja na pewno zostanie uruchomiona. Sprawdź, więc jak ją dokładnie wyczyścić!

L

Zdjęcie Jak samodzielnie wyczyścić klimatyzację w domu? #1

Lato i upały

Lato w pełni, a temperatura na dworze zaczyna pokazywać wysokie wartości. W takich sytuacjach zazwyczaj uruchamiasz klimatyzację, aby w pomieszczeniu było przyjemnie chłodno. Gorące powietrze w pomieszczeniu sprawia, że jest ci duszno i nie czujesz się komfortowo. Przed pierwszym użyciem klimatyzacji warto jednak ją wyczyścić i sprawdzić, czy jest sprawna.

Obowiązki i zadania

Przegląd oraz czyszczenie klimatyzacji powinnaś wykonywać regularnie, aby zapobiec zepsuciu się tego urządzenia. Poza tym, jeśli klimatyzacja ostatnio była użytkowana w zimie, to mogło się w niej zasiedlić wiele drobnoustrojów, które z momentem włączenia jej przedostaną się do wdychanego przez ciebie powietrza. Przegląd klimatyzacji powinien być wykonany przynajmniej raz w roku, ale filtry powietrza powinny być wymieniane częściej.

Czyszczenie i wymiana filtrów

Regularne czyszczenie klimatyzacji i wymiana filtrów to podstawowe czynności, które powinnaś wykonywać w związku z jej eksploatacją. Przez klimatyzator bowiem przepływa powietrze, które następnie wpada na pomieszczenia, w którym przebywasz większość czasu. Jeśli filtry będą już zużyte, to nie przefiltrują powietrza należycie. Dodatkowo funkcja chłodzenia powietrza sprawia, że w klimatyzatorze gromadzi się wilgoć i jest to świetne miejsce do rozwoju bakterii czy grzybów, które są później emitowane do powietrza. Nieserwisowana klimatyzacja może wydawać nieprzyjemny zapach, chodzić głośniej, a nawet zużywać więcej prądu.

Wielkość klimatyzacji 

Klimatyzacja, która ma za zadanie chłodzić wiele pomieszczeń, np. w przypadku biur jest skomplikowana i jej czyszczenie wymaga obecności przeszkolonej osoby w tym temacie oraz odpowiednich sprzętów. Mniejsze klimatyzacje, które montuje się np. w domach, nie są już tak skomplikowane, przez co możesz wyczyścić je sama bez konieczności wołania fachowca. Samodzielne czyszczenie małej klimatyzacji nie jest skomplikowane. Musisz jednak wykonać kilka zadań, które sprawią, że klimatyzacja będzie naprawdę czysta i wolna od pleśni czy grzybów. Sprawdź, co powinnaś zrobić, krok po kroku. 

Krok 1

Na początek podnieś obudowę klimatyzatora, ponieważ dzięki temu dostaniesz się do filtrów, które delikatnie wyjmij. Możesz je wyczyścić za pomocą odkurzacza lub ciepłej wody. Na mocniejsze zabrudzenia użyj rozcieńczonego neutralnego w zapachu środku czyszczącego lub specjalistycznych produktów. Przed włożeniem filtrów do klimatyzatora upewnij się, że są one suche. Filtry powinno się czyścić nawet co dwa tygodnie. 

Zdjęcie Jak samodzielnie wyczyścić klimatyzację w domu? #2

Krok 2

Następnie zajmij się wyczyszczeniem wnętrza klimatyzatora. Do tego najlepiej nadaje się parownica lub myjka ciśnieniowa, które wyczyszczą wszystkie zakamarki. Do czyszczenia nie używaj jednak środków chemicznych, które pozostawiają nieprzyjemny zapach.

Krok 3

Po zakończonym sprzątaniu dokładnie zdezynfekuj klimatyzację środkiem przeciwgrzybicznym, aby nie doszło w niej do rozwoju pleśni czy grzybów. W sklepach można dostać specjalne produkty, które posiadają aktywną pianę, którą należy spryskać lamele. Postępuj zgodnie z zaleceniem producenta w odniesieniu do ilości aplikowanej piany. Dzięki temu na lamelach nie będą osiadać się grzyby, pleśń czy kurz, które negatywnie wpływają na twoje zdrowie. 

Krok 4

Na samym końcu wyczyść obudowę klimatyzatora, przez którą powietrze wylatuje. Możesz do tego użyć specjalnego płynu, który ją odtłuści oraz zdezynfekuje. Trudno dostępne miejsca możesz umyć przy pomocy gąbki lub szczoteczki do zębów. Dzięki temu klimatyzacja będzie czysta również z zewnątrz.

 Poniżej znajdziesz instrukcję, jak łatwo wyczyścić klimatyzację. 

Prace serwisowe

Jeśli czyszczeniem klimatyzacji będzie zajmować się osoba do tego wykwalifikowana, to upewnij się, czy prace serwisowe objęły również takie czynności jak:

1) sprawdzenie skraplacza, czy nie ma w nim zanieczyszczeń oraz dokładne jego wyczyszczenie,

2) sprawdzenie, jaka temperatura jest w parowniku oraz w elementach chłodniczych,

3) sprawdzenie poprawności działania łożysk oraz obrotów wentylatorów,

4) sprawdzenie, czy układ odpowiedzialny za odprowadzanie skroplin jest szczelny,

5) sprawdzenie ogólnego stanu urządzenia i jego działania.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną